Danfoss har droppet den detaljerede cyber-plan: ”Virkeligheden overgår alligevel fantasien”

Cyber-angreb er blevet hverdag for danske virksomheder, og der er bred enighed om, at alle bliver ramt før eller siden. Men hos Danfoss har man alligevel droppet ideen om en detaljeret handlingsplan for cyberangreb.

Artikel top billede

”Vi har opgivet tanken om at have detaljerede beredskabsplaner. Det er alligevel umuligt at beskrive og vedligeholde planer for alle de typer scenarier, der kan opstå.”

Morten Simonsen er it-sikkerhedschef hos Danfoss, og han fortæller Computerworld, at moderne it-kriminalitets konstante udvikling og nye cyberangreb har fået virksomheden til at skrinlægge tanken om den traditionelle handlingsplan.

Det er omsonst at forsøge at forudse, hvordan man bliver ramt, så det vigtige er at vide, hvem man skal ringe til, når det sker, lyder ræsonnementet.

”Det første, vi gør, er at etablere et virtuelt war-room og tilkalde de rigtige folk. Hvis det er et data breach, skal vi have databeskyttelse ind over, i en anden situation skal vi måske have kommunikation eller HR ind over. Men der er ikke detaljerede planer for, hvad vi gør derudover. Virkeligheden overgår alligevel fantasien,” siger han til Computerworld.

Overlevede Petya

Danfoss blev for nylig ramt af det verdensomspændende Petya-angreb, men virksomheden havde processerne på plads og fik isoleret den smitsomme malware til Ukraine, hvor det hele brød ud.

Morten Simonsen føler sig generelt godt forberedt på den slags situationer, og han fortæller, at Danfoss blandt andet kan reagere hurtigt, fordi alle afdelinger i hele verden bruger de samme systemer.

”Det er ikke små, isolerede it-afdelinger rundt omkring i verden. Vi følger alle sammen de samme processer og bruger de samme systemer på tværs af hele organisationen, så den slags skal vi ikke først til at tale om, når der opstår en krisesituation.” siger han til Computerworld.

Store angreb gør arbejdet lettere

Globale hackerangreb som WannaCry og Petya har for alvor sat patch management på dagsordenen, og skrækhistorierne om forældede it-systemer og usikker software er mange i både det offentlige og det private.

Sikkerhedseksperter påpeger i flæng fornuftig opdateringspolitik som første og vigtigste skridt i kampen mod hackere, men ifølge Morten Simonsen er det lettere sagt end gjort i en stor virksomhed som Danfoss.

”Patch kan helt klart være en udfordring. Mange af dem, der ejer de vigtige systemer, mener jo, at de er så vigtige, at der ikke er tid til service. Der har vi været nødt til at indskærpe for alle, at hvis man har et it-system, så skal der være tid til service. Ellers fungerer det ikke.”

Læs også: Sådan undgik Danfoss at havne som Mærsk: Vi lukkede simpelthen Ukraine ned

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S