Dansk kommune i gang med kæmpe it-oprydningsarbejde efter hård kritik: Havde næsten ingen kontrol med borgernes data

Interview: Rudersdal Kommune i gang med stort oprydningsarbejde på it-sikkerhedsrområdet efter hård kritik fra Datatilsynet. Kommunen havde eksempelvis kun lovpligtige aftaler med seks ud af 62 leverandører. 'Et wakeup-call," siger it-chef Michael Elgaard.

Artikel top billede

”Da Datatilsynet besøgte os, var der ikke godt nok styr på sikkerheden. Der var meget stor tillid til leverandørerne, og der blev nok indgået aftaler uden større tanke på faste rammer for sikkerhed.”

Michael Elgaard er it-chef i Rudersdal Kommune, der er blandt de mange myndigheder, der får hård kritik af datatilsynet i resultatet af sidste års inspektioner.

Det kan du læse mere om her: Stikprøver afslører: Datasikkerheden sejler i danske kommuner og regioner

Tilliden til leverandørerne betød i praksis, at Rudersdal Kommune kun havde lovpligtige databehandleraftaler med seks ud af 62 virksomheder, der håndterede borgernes data, ligesom man kun havde kontrolleret sikkerheden hos en enkelt ud af de 62.

“Det er i den grad et wake-up call, som vi tager meget alvorligt,” siger Michael Elgaard.

Han fortæller, at Rudersdal Kommune efter Datatilsynets kritik har indledt et digitalt oprydningsarbejde og nu er i gang med at gennemgå alle aftaler med virksomheder, der håndterer oplysninger om kommunens borgere.

"Nu er vi i gang med at kortlægge det hele, og vi har indført en politik, der siger, at ingen aftaler kan indgås eller fornyes, før der ligger en databehandleraftale. I dag har vi mange flere aftaler på plads og langt flere planlagte kontroller end tidligere."

It-sikkerheden er kommet op på ledelsesniveau

Rudersdal Kommune står langt fra alene, og ingen af de kommuner og regioner, som Datatilsynet kontrollerede i 2016, havde procedurer i overensstemmelse med persondataloven.

Det kan du læse mere om her: Datatilsynet om myndigheders dårlige databeskyttelse: "Vores mistanke bliver bekræftet for fuld udblæsning"

Et gennemgående synspunkt er, at datasikkerhed simpelthen ikke er et fokusområde i dagligdagen.

Og netop det har Rudersdal Kommune, ifølge Michael Elgaard, ændret ved at gøre it-sikkerhed til et ledelsesspørgsmål.

"For at få et bedre overblik har vi ansat en person, hvis eneste opgave er at være it-sikkerhedskoordinator. Hun sidder blandt andet med i en styregruppe sammen med jurister og den øverste ledelse, og formålet er at sørge for, at vi lever op til den nye persondataforordning. Blandt andet ved at få styr på de her databehandleraftaler,” siger Michael Elgaard.

I dag er han glad for, at Datatilsynet kom forbi sidste år og kastede lys over, hvor skidt det stod til i den nordsjællandske Kommune.

“Forankringen i den øverste ledelse har også betydet, at man nu kan se nødvendigheden i at afsætte ressourcer til it-sikkerhed.”

“Og i dag er der kommet meget større fokus på it-sikkerhed i Rudersdal Kommune.”

Læs også: 

Stikprøver afslører: Datasikkerheden sejler i danske kommuner og regioner

Datatilsynet om myndigheders dårlige databeskyttelse: 'Vores mistanke bliver bekræftet for fuld udblæsning'

Læses lige nu

    Annonce

    Digitaliseringsstyrelsen

    Udbuds- og kontraktjurist til Kontor for MitID

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S