"Eksperterne sagde, at jernbaner bare var en fase. Og at man ikke skulle gøre noget, for dampskibe var meget bedre"

"Start-ups er ofte de nye helte. Og mange etablerede virksomheder forsøger sig med samarbejde med start-ups for at få andre perspektiver. Det kunne man godt ønske sig mere af."

Artikel top billede

Foto: Lars Jacobsen | Niels Hartvig (th)

Det er værd at huske, at forandring sker nedefra. Fra dem, som ikke har noget at miste.

Men man har en tendens til at spørge eksperterne. Altså dem. som har noget at miste. Og de siger oftest, at man skal gøre det samme. Bare lidt smartere.

Der er en fantastisk historie om dengang, jernbanerne begyndte at buldre frem. Dengang var England på grund af sit kanalnetværk meget langt fremme med dampskibe.

Så da man hørte, at der var noget med de hersens jernbaner, så gik man til eksperterne i England for at høre. hvad man skulle gøre.

Men eksperterne sagde, at jernbaner bare var en fase. og at man ikke skulle gøre noget, for dampskibe var meget bedre.

Men så begyndte jernbanerne at være frygteligt fantastiske ude i verden. Så englænderne gik igen til eksperterne og spurgte. om der alligevel ikke var noget ved de her jernbaner? Og om det ikke var noget, som man burde gøre noget ved?

Det var så her, at eksperterne foreslog, at man lagde skinner langs med kanalerne. Og så kunne dampskibene sejle i kanalen og samtidig trække vognene oppe på skinnerne.

Heldigvis er der sket meget siden. Og i dag er start-ups ofte de nye helte. Og mange etablerede virksomheder forsøger sig med samarbejde med start-ups for at få andre perspektiver. Det kunne man bare godt ønske sig mere af.

Niels Hartvig, stifter og 'chief unicorn' hos Umbraco A/S til IT-Branchens Lederdøgn

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ambitiøs IT-virksomhed søger en IT-Konsulent til vores SAP-moduler MM – IM/WM.

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS