Få styr på de hotte teknologier til data-håndtering: Her er de vigtigste teknologier netop nu

Det vrimler med nye teknologier inden for data-håndtering og -analyser. Få overblikket her og et bud på de vigtigste teknologier.

Artikel top billede

(Foto: Vladimir_Timofeev / Vladimir_Timofeev)

Data-mængderne vokser og vokser, og samtidig er data blevet det nye 'guld' i de fleste virksomheder.

Man kan dog først for alvor realisere værdien af data, når man indsamler, håndterer og analyserer data på den optimale måde.

Her kommer data management ind i billedet.

Rådgivningsfirmaet Gartner har netop frigivet 2017-udgaven af data management hype cyclen.

Her kan man blandt andet få en vurdering af modenheden og potentialet i en række data-teknologier, heriblandt in-memory, data virtualisation, blockchain, data as a service og machine learning.

“Når data hele tiden bliver mere distribueret på tværs af mange platforme, skal organisationer kunne håndtere mere komplekse økosystemer og digitale forretningskrav,” lyder det fra Gartner.

"Data management bliver ved med at være afgørende i bevægelsen mod digital business,” skriver Gartner og vurderer, at mange af de teknologier, der indgår i hype cyclen, over de kommende år hastigt vil blive forbedret og modnet.

Læs også: Tidens mest hypede tech-trend er faktisk slet ikke blevet oversolgt: Kæmpe data-gennembrud står for døren

På den nye hype cycle er det blandt andet interessant, at Gartner vurderer, at blockchain nu har peaket på hype-barometeret, og at der går yderligere fem til 10 år, før man kan realisere det fulde potentiale i denne meget omtalte teknologi.

Gartners data management hype cycle 2017

Læs også:

Opråb til data-folket: Stop med at opsamle alle de data - det er slet ikke det vigtigste nu

Tidens mest hypede tech-trend er faktisk slet ikke blevet oversolgt: Kæmpe data-gennembrud står for døren

Har alverdens data til rådighed - men topcheferne bruger mavefornemmelsen til at drive forretning

Her er Gartners nye hype cycle: Få styr på alle de hotte teknologier og vigtige it-megatrends

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos