Topchef for industrigigant: Forkert fokus sænker hastigheden i it-arbejdet

For meget fokus på teknologi kan ende med at sænke hastigheden i it-udrulningen advarer Kones direktør. Sats istedet på at finde stærke partnere, hvis du vil have succes med digital transformation.

Dreamforce, San Francisco: ”Hvis du kun fokuserer på teknologien i sig selv, så sker det ofte at du skaber frygt og bekymring i din organisation”

Det er budskabet fra Kones succesfulde CEO, finnen Henrik Ehrnrooth, da han tidligere på ugen deltog i et CEO-panel på Dreamforce-konferencen i San Francisco. 

KOne har over de seneste par år arbejdet målrettet på at gøre selskabets industriprodukter, som især tæller elevatorer, smartere.

Men det betyder ikke, at direktøren nu ser it som svaret på alt. For ifølge ham er teknologien en stærk tjener, men en ringe herre:  

”Hvis du kan fokusere på teknologien eller de tekniske elementer af noget, så vil du sandsynligvis arbejde meget langsomt”, siger han.

Han fortæller, at han i stedet bruger sin tid til at overveje, hvordan han kan gøre kundernes arbejde nemmere.

”Derfor prøver vi altid at have fokus på resultatet og ikke ende i en snak om teknologi. For det er først, når virksomheder for alvor begynder at fokusere på endemålet, at jeg tror på, at du kan øge hastigheden med teknologi.”

Lad nu værd med at opfinde alt selv

Henrik Ehrnrooth advarer andre virksomheder mod at ville opfinde for mange teknologiske elementer selv. Der er simpelthen for stor risiko for, at det fjerner fokus fra det væsentlige:

"Det er ikke industrifirma som vores, der skal bygge de teknologier. I stedet går vi efter at finde de bedste partnere - og vores opgave er så at anvende deres teknologier på den bedste måde inden for vores branche og over for vores kunder.”, forklarede han.

”Du bør altid indlede med at fokusere på det bedst mulige resultat for din kunde. Derefter finder du de bedste partnere at samarbejde med omkring teknologien. Det er først der, at du kan høste fordelene ved alle de her spændende teknologier”, siger Henrik Ehrnrooth.

Du kan høre Henrik Ehrnrooth uddybe sin pointe i videoen øverst i artiklen...

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S