Apple accepterer: Vil tilbagebetale 96 milliarder skattekroner til Irland - men appellerer stadig afgørelsen

Trods Apples planer om at appellere afgørelsen, vil Apple i begyndelsen af 2018 tilbagebetale milliarder til Irland i skatteindtægter

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Apple går nu med til at betale de i alt 13 millarder pund - eller 96 milliarder kroner - til Irland i manglende skatteindtægter.

Det skriver Wall Street Journal.

Apple havde ellers fulgt op på Irlands beslutning om ikke at ville modtage pengene fra Apple, men Irland ændrede beslutning for knap en uge siden, at EU-kommisionen truede med at trække Irland i den europæiske Unions domstol.

Læs også: Nu må Irland til det: Skal (ufrivilligt) opkræve 96 milliarder kroner fra Apple

Den irske regering har meldt ud, at man forventer at modtage pengene i løbet af de første måneder i 2018.

Irland nægtede ellers at modtage de 96 milliarder kroner i manglende skatteindtægter fra Apple. Landet har haft en lukrativ skattepolitik for at lokke store multinationale virksomheder til landet, hvilket må siges at have virket. Ud over Apple har blandt andet Facebook, Microsoft, Amazon og Google også hovedkvarter i Dublin, Irland.

I perioden 2003 til 2014 betalte Apple blandt andet mellem 1 og 0,005 procent af sin omsætning i hele Europa, før pengene blev kanaliseret ud til skattely, takket være brugen af skuffeselskaber og lignende.

Både Apple og Irland har dog planer om at appellere afgørelsen og forventer, at en anden af EU’s domstole vil annullere dommen fra EU-kommisionen med Margrethe Vestager i spidsen.

De 13 milliarder pund - 96 milliarder kroner - svarer cirka til, hvad Irland bruger på sin sundhedssektor hvert år.

Læs også: 

Apple, Google og Microsoft i skattely: Vi står i et moralsk dilemma

Irland slår sig i tøjret: Vil ikke være med til at opkræve skatte-milliarder fra Apple

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S