Apple accepterer: Vil tilbagebetale 96 milliarder skattekroner til Irland - men appellerer stadig afgørelsen

Trods Apples planer om at appellere afgørelsen, vil Apple i begyndelsen af 2018 tilbagebetale milliarder til Irland i skatteindtægter

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Apple går nu med til at betale de i alt 13 millarder pund - eller 96 milliarder kroner - til Irland i manglende skatteindtægter.

Det skriver Wall Street Journal.

Apple havde ellers fulgt op på Irlands beslutning om ikke at ville modtage pengene fra Apple, men Irland ændrede beslutning for knap en uge siden, at EU-kommisionen truede med at trække Irland i den europæiske Unions domstol.

Læs også: Nu må Irland til det: Skal (ufrivilligt) opkræve 96 milliarder kroner fra Apple

Den irske regering har meldt ud, at man forventer at modtage pengene i løbet af de første måneder i 2018.

Irland nægtede ellers at modtage de 96 milliarder kroner i manglende skatteindtægter fra Apple. Landet har haft en lukrativ skattepolitik for at lokke store multinationale virksomheder til landet, hvilket må siges at have virket. Ud over Apple har blandt andet Facebook, Microsoft, Amazon og Google også hovedkvarter i Dublin, Irland.

I perioden 2003 til 2014 betalte Apple blandt andet mellem 1 og 0,005 procent af sin omsætning i hele Europa, før pengene blev kanaliseret ud til skattely, takket være brugen af skuffeselskaber og lignende.

Både Apple og Irland har dog planer om at appellere afgørelsen og forventer, at en anden af EU’s domstole vil annullere dommen fra EU-kommisionen med Margrethe Vestager i spidsen.

De 13 milliarder pund - 96 milliarder kroner - svarer cirka til, hvad Irland bruger på sin sundhedssektor hvert år.

Læs også: 

Apple, Google og Microsoft i skattely: Vi står i et moralsk dilemma

Irland slår sig i tøjret: Vil ikke være med til at opkræve skatte-milliarder fra Apple

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S