Kæmpe-brøler med fejlkonfigureret database: Populær app har lækket personlige data om 31 millioner brugere

App-brugerne troede egentlig bare, at de hentede en simpel app til tilpasning af det virtuelle tastatur og for at få flere emojis. Nu er databasen med deres personlige data lækket online.

Artikel top billede

Data og detaljer om 31.293.959 brugere.

Det er, hvad sikkerhedsforskere fra Kromtech Security Center har fundet online i forbindelse med et stort datalæk fra en app-producent.

De lækkede data inkluderer blandt andet telefonnummer, navn på telefonens ejer, telefonmodel, mobilnetværk, skærmopløsning, sprog, IMSI- og IMEI-nummer, informationer om brugerens land - og links og informationer associeret med brugernes profiler på sociale medier.

De lækkede data stammer fra en virksomhed med base i Tel Aviv, Ai.Type, der designer og udvikler personaliserede, virtuelle tastaturer til mobiltelefoner og tablets - både til iOS og Android. 

Der er også lækket data om kontakter hos seks millioner brugere af appen - og det betyder så, at data om 373 millioner navne og telefonnumre er røget online.

Det skriver Bob Diachenko fra Kromtech Security Center, der er en del af sikkerhedsfirmaet Mackeeper, i et blogindlæg.

Her kan han fortælle, at man har opdaget de massive mængder brugerdata, der er offentligt tilgængeligt online.

Dataene er tilsyneladende blevet lækket på grund af en forkert konfigureret MongoDB database, som Ai.Type har anvendt til sine kundedata.

Læs også: App-udvikling er blevet langt lettere – men adgangen til back-end volder problemer

Ifølge Kromtech Security Center er virksomhedens vigtigste produkt til Android downloadet 40 millioner gange fra Google Play - et tal, der stiger kraftigt.

Problemet med de lækkede data er, at brugerne har accepteret at afgive en masse personlige data til Ai.Type for at anvende det virtuelle tastatur og de mange emojis.

Skal give fuld adgang for at benytte appen

Da forskerne installedere Ai.Type blev de chokerede over at opdage, at brugerne skal give 'fuld adgang' til blandt andet data fra telefonen og deres tastatur-data.

“Det rejser spørgsmålet om, hvorfor en tastatur- og emoji-applikation er nødt til at indsamle al data på brugerens telefon eller tablet,” skriver Bob Diachenko fra Kromtech Security Center.

“Baseret på den lækkede database, ser de ud til at indsamle alt fra kontakter til tastatur-bevægelser. Det er en chokerende mængde information om deres brugere, der antager, at de henter en simpel tastatur-applikation.”

Pas på med standard-indstillinger

Den database, som Ai.Type ved en fejl er kommet til at blotte, er på 577 GB, og den indeholder altså data og detaljer om 31.293.959 brugere.

“MongoDB er en helt almindelig platform, der anvendes af mange velkendte virksomheder og organisationer til at opbevare data, men en simpel fejlkonfiguration kan let betyde, at databasen bliver udstillet online."

"En af fejlene er, at standard-indstillingen på MongoDB databaser kan give alle med en internet-forbindelse mulighed for at browse rundt i databaserne, downloade dem eller endnu værre sågar at slette de data, der opbevares på dem.”

Læs også:

Nu kommer post-app-æraen: Du skal tænke mobile løsninger på en helt ny måde

App-udvikling er blevet langt lettere – men adgangen til back-end volder problemer

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

LB Forsikring

Afdelingschef for Digital Finans

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S