Caroline Stage vil løfte velfærden ind i det 21. århundrede med AI – men hvem sørger for, at medarbejderne løftes med?

Klumme: Regeringens AI-ambitioner i det offentlige er store, men uden målrettet læring og kompetenceudvikling risikerer vi at stå med dyre systemer og usikre medarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: John / Unsplash)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Digitaliseringsminister Caroline Stage har fremlagt tre såkaldte AI-storskalaprojekter, der skal løfte velfærden ind i det 21. århundrede.

De kommer i kølvandet på statsminister Mette Frederiksens mål om, at Danmark skal være verdensførende i at anvende kunstig intelligens i det offentlige.

Ambitionen er på mange måder helt rigtig. For kunstig intelligens kan være vejen til at frigøre tid og ressourcer i den offentlige sektor. Hvis vi altså lærer at bruge den rigtigt.

Og netop læring er nøgleordet her – for hvis teknologien skal frigive flere varme hænder og skabe bedre borgerkontakt, så kræver det, at medarbejderne i det offentlige lærer, hvordan den kunstige intelligens skal bruges. Og dét mangler der en klar strategi for.

For det er ikke nok at udrulle nye AI-systemer, der kan læse journaler, skrive referater og hjælpe med at sagsbehandle gennem digitale assistenter.

Uden tid, træning og et skarpt fokus på at udvikle de rette kompetencer, risikerer regeringen at få præcis det modsatte af, hvad teknologien lover:

Flere fejl og pressede medarbejdere. Eller endnu værre: Medarbejdere, der helt undlader at bruge kunstig intelligens, fordi de frygter at fejle eller simpelthen ikke ved, hvordan man gør.

Øvelse gør mester

EU-kommissionen præsenterede for nyligt sin strategi for anvendelse af AI, der netop skal sikre, at kunstig intelligens ikke bare udvikles, men rent faktisk tages i brug blandt andet i den offentlige sektor.

Men hvis Danmark på nogen måde skal realisere den europæiske AI-strategi, så skal vi ikke kun løfte systemerne i den offentlige sektor – vi skal også løfte de mennesker, der bruger dem.

EU-kommissionen ved det – det er netop derfor, at strategien fremhæver adgang til uddannelse, der ruster medarbejderne i at bruge AI.

Hvis Danmark skal gå forrest og løfte velfærden ind i det 21. århundrede, så skal regeringen følge trop og sætte alt ind på læring og kompetenceudvikling, inden AI-systemerne rulles ud.

Heldigvis er arbejdet allerede så småt gået i gang flere steder i den offentlige sektor, som Caroline Stage også har udtalt. Men vi må også erkende, at der stadig er lang vej igen, hvis vores offentlige sektor skal være verdensførende i brug af AI.

For selvom Danmark er godt med i forhold til at udbrede AI i de større private virksomheder, så er der stadig vej igen for det offentlige. Og det kalder på en klar strategi for, hvordan vi bedst træner medarbejderne i kommuner og stat i AI-færdigheder.

Vi ved, at medarbejderne gerne vil udvikle deres AI-kompetencer. Det mærker vi, når vi møder dem gennem vores tætte samarbejde med flere af landets kommuner.

Men hvis medarbejderne skal blive trygge ved rent faktisk at bruge AI i hverdagen, kræver det træning og erfaring, der bedst opnås gennem strukturerede undervisningsforløb. Det behøver hverken være dyrt eller tidskrævende – vi kan sågar lave undervisningen digitalt.

Første skridt er dog, at regeringen indser, at ingen bliver verdensmestre uden at øve sig. Derfor må regeringen være sit ansvar bevidst og lægge en klar strategi for, hvordan de nye AI-færdigheder skal tilegnes i landets offentlige myndigheder.

For det er ikke kun velfærden, der skal løftes – det skal de medarbejdere, der skaber den, også.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S