Gratis magasin om årets it-kometer: Disse danske it-virksomheder er dygtigst til vækst

Computerworld it-komet 2017 It-afdelingen A/S er Danmarks dygtigste it-firma til vækst. Det viser Computerworlds store regnskabsanalyse It-komet 2017, som netop er offentliggjort i et magasin, du kan læse gratis her. Se blandt andet, hvilke firmaer der ligger i toppen i de forskellige brancher.

Artikel top billede

Computerworld it-komet 2017: Hvem er dygtigst til rå, vedvarende vækst målt på resultat af primær drift og resultat før skat?

Det er omdrejningspunktet for jagten på årets Computerworld it-kometer, som vi for tredje år i træk har fundet ved at analysere over 2.500 regnskaber, og som vi offentliggør resultaterne af i et stort magasin.

Magasinet, som er på 52 sider, kan du læse gratis online her.

I magasinet kan du finde listen over de 180 dygtigste væsktkometer samt lister over de dygtigste i 23 branchekategorier.

Her kan du blandt andet se, at Convision er det dygtigste blandt ERP-leverandørerne, og at TrackMan er dygtigst blandt sværvægterne.

Du kan læse historien om It-afdelingen, der vinder titlen som årets it-komet 2017, og om Universal Robots, der er dygtigst i kategorien industriel i.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S