Her er danskernes bredbåndsforbindelser: Fiber hitter - men kabelmodem og xDSL fylder stadig mest

Antallet af abonnementer til fiberbredbånd i Danmark er steget voldsomt i de seneste fem år. Det er dog fortsat bredbånd via kabelmodem og xDSL, der fylder mest på markedet.

Artikel top billede

Foto: Anders Engelbøl.

Stadig flere danskere får fiberbredbånd, og over de seneste fem år er antallet af abonnementer til fiberbredbånd mere end fordoblet.

Det fremgår af den seneste telestatistik fra Energistyrelsen. Den udkom i sidste uge, og Computerworld har nu set nærmere på de data, der ligger til grund for den halvårlige telestatistik.

Læs også: Dansk bredbånds-boom: Se ny opgørelse over danskernes downstream- og upstreamhastigheder

Her kan man se, at der nu er 534.809 abonnementer til fiberbredbånd i Danmark. I andet halvår 2016 var der 505.589 fiberabonnementer, så der er altså kommet godt 30.000 nye abonnementer på seks måneder.

Det ses tydeligt af fiberopgørelsen, at der har været en jævn stigning over de seneste mange år på denne del af bredbåndsmarkedet.

Væksten er dog især bemærkelsesværdig, hvis man kigger på udviklingen på fibermarkedet over en længere periode.

Går vi præcis fem år tilbage til første halvår 2012, var der i Danmark 244.524 fiberabonnementer. Det antal er altså blevet mere end fordoblet på fem år til nu 534.809.

Går vi et helt årti tilbage til første halvår 2007, var der i Danmark blot 42.931 fiberabonnementer.

Fiber fylder stadig mindst på markedet

Det markante boom i antallet af fiberforbindelser er også medvirkende til, at danskernes datahastigheder generelt stiger.

Antallet af fastnet bredbåndsabonnementer med 100 Mbit/s i downstreamhastighed er steget med 70,9 procent fra midten af 2016 til midten af 2017. Det betyder, at 21,4 procent af bredbåndsabonnementerne i Danmark nu er på 100 Mbit/s eller mere.

Samtidig oplyses det i telestatistikken, at der nu er 11.000 abonnementer med mindst 1 Gbit/s. Det svarer til, at 0,4 procent nu kan nyde godt af gigabithastigheder.

Selvom antallet af fiberabonnementer altså er steget voldsomt over de seneste 10 år, så fylder fiber stadig mindre end de andre bredbåndsteknologier på markedet.

Der er således 770.547 abonnementer til kabelmodembredbånd i første halvår 2017, og det tal stiger faktisk år for år. 

Mest fylder dog xDSL-forbindelserne. Der er nu 1.009.045 xDSL-abonnementer - denne bredbåndskategori falder dog i antal.

Dertil kommer også de dedikerede dataabonnementer til mobilnettet. Dem er der nu 1.341.215 af, fremgår det af Energistyrelsens opgørelse. 

Læs også:

Dansk bredbånds-boom: Se ny opgørelse over danskernes downstream- og upstreamhastigheder

Dataforbruget stiger hastigt på det mobile bredbånd: Danskerne bruger 5,7 GB om måneden - og kan ikke nøjes med ét abonnement

Kæmpe opgørelse over hastigheder og dækning på 4G-netværk: Her er 4G-situationen i Danmark

Klar besked fra dansk bredbånds-professor: Glem diskussionen om fiber versus kobber - det er slet ikke det vigtige

Fuld fart på 5G-udviklingen: Telegigant melder om markante fremskridt med 5G-netværk

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura