BSA går til kamp mod afgifter på cd'er

Moderne kopibeskyttelse gør det muligt at købe musik lovligt og digitalt over nettet, og det er derfor absurd, at forbrugerne skal betale afgifter på blanke cd'er og hukommelseskort. Sådan lyder udmeldingen fra antipirat-organisationen Business Software Alliance, der vil have politikerne til at skride ind.

Den stigende brug af kopibeskyttelse (DRM) gør det absurd, at forbrugerne skal betale afgifter, når de køber blanke cd'er og hukommelseskort.

Det mener softwareselskabernes antipiratorganisation, Business Software Alliance (BSA), der opfordrer politikerne til at kigge på problematikken.

- Med den stigende tilgængelighed og brug af DRM samtidig med spredningen af copyright-afgifter, er vi vidne til en absurd situation, siger Francisco Mingorance fra BSA's europæiske gren.

Dansk afgift sat ned

- Forbrugere køber digitalt indhold, betaler korrekt i forhold til anvendelse og bliver så efterfølgende bedt om at betale ekstra kompensation for det udstyr og de medier, de bruger til at få adgang til indholdet, fortsætter han.

I Danmark blev afgiften på blanke cd'er sat ned fra 4,50 kroner til 1,75 kroner, da ophavsretsloven sidste år blev ændret, mens afgiften på dvd'er blev fastholdt på 9,41 kroner per styk. Afgiften på digitale hukommelseskort er fire kroner per styk.

Lovændringen kom samtidig med, at danskerne ikke længere måtte kopiere lånte musik-cd'er fra venner og biblioteker til sig selv.

De nye afgifter mødte stor kritik fra danske importører af dvd'er, som mente, at forbrugerne i stedet køber ind over nettet i Tyskland og Sverige.

BSA mener, at de nye musiktjenester som Apples Itunes, Napster og OD2 er et vigtigt skridt i kampen mod piratkopiering. Men organisationen betegner copyright-afgifter på digitale medier som en af de væsentligste barrierer for, at forbrugerne tager de nye onlinetjenester til sig.

Digital kopibeskyttelse

Udmeldingen fra BSA kommer i forbindelse med en konference, hvor 300 EU-beslutningstagere var samlet for at høre om industriens tiltag inden for digital styring af rettigheder (DRM).

Her præsenterede Apple og Microsoft deres bud på DRM-systemer, som tillader brugerne at hente musik over nettet uden at få fuld kontrol over det færdige produkt.

I Danmark er en stor del af de mest populære numre hos den nye musiktjeneste fra Dansk Supermarked netop beskyttet med Microsofts DRM-teknologi.

Allerede i 2002 kritiserede Forbrugerrådet afgiften på blanke medier, fordi flere nye musik-cd'er begyndte at udkomme med kopibeskyttelse.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for Cyber- og IT-sikkerhedsarkitektur

    Københavnsområdet

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S