Kalundborg Kommune har mistet logfil efter alvorligt it-koks: Hvem har haft adgang til personfølsomme filer?

Kalundborg kommune kæmper i øjeblikket med at finde ud af, om nogen har haft adgang til en server med fortrolige oplysninger.

Artikel top billede

Kalundborg kommune sidder med noget af et problem.

Tilbage i december måned skrev Børsen, at op imod 50.000 filer havde ligget på en ftp-server, som et dengang ukendt antal virksomheder og borgere har haft adgang til.

Blandt de 50.000 filer fandt kommunen knap 200 filer med personfølsomme oplysninger, og kommunen har efterfølgende haft svært ved at finde ud af, hvem der har haft indsigt i de mange filer.

Filer som blandt andet har indeholdt op imod 5.000 CPR-numre på ansatte i kommunen og CPR-numre på 2.100 borgere og et fåtal andre typer personlige oplysninger som etnicitet, sociale ydelser og privatøkonomi.

Til trods for ekstern bistand er det nemlig ikke lykkes kommunen af genskabe den logfil, der burde kunne vise, hvem der har haft adgang til de fortrolige filer.

Derfor har kommunen bedt 17 borgere og virksomheder om at skrive under på, at de ikke har kopieret nogle af de fortrolige filer.

"De digitale fodspor, der viser, hvem der har været inde på serveren, kan kun kortlægges 14 dage tilbage i tiden. Derfor har Kalundborg Kommune bedt de 17 personer, der siden maj har fået adgang til serveren, om at udfylde tro- og loveerklæringer, hvor de skriver under på, at de kun har brugt adgangen til sig selv og kun til det aftalte formål," skriver kommunaldirektør Jan Lysgaard Thomsen i en pressemeddelelse.

Kalundborg kommune har sendt en rapport til Datatilsynet, som du kan læse i sin fulde længde her.

Tre personer har endnu ikke skrevet under på erklæringen.

Dog konstaterer kommunaldirektøren i Kalundborg kommune, at risikoen for, at der har været tilgang til personfølsomme oplysninger er tæt på ikke eksisterende.

Fejlen med ftp-serveren skete i forbindelse med en opdatering af kommunens it-system, Topdesk, hvor flere menneskelige fejl spiller ind. Blandt andet havde flere af kommunens ansatte gemt screenshots af fejlmeddelelser med sagsmapper i baggrunden.

I alt har Kalundborg kommune måtte kontakte 7.000 personer, hvis CPR-numre har ligget i filer på ftp-serveren, og kommunaldirektøren lægger sig også fladt ned og erkender fejlen.

"Det er en klar fejl i vores håndtering af data, og det må ikke ske. Vi slukkede straks for serveren, der ikke har været tilgængelig siden Børsens henvendelse d. 12. december," skriver Jan Lysgaard Thomsen i pressemeddelelsen.

Læs også: Fem helt nødvendige projekter i danske it-organisationer i 2018: Her skal der satses

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Statens IT

    Teamleder til Indkøb og Licenser

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S