Konkurrent byder 721 milliarder kroner for chip-firmaet Qualcomm: Kæmpe-handel kan være på vej

Asiatisk chip-kæmpe er klar til at lægge 721 milliarder kroner på bordet for den amerikanske chip-producent Qualcomm, der er lunken ved tanken.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det har i den grad kunnet svare sig for det amerikanske chip-selskab Qualcomm at have is i maven.

Konkurrenten Broadcom, der har hovedkvarter i Singapore, har i det seneste stykke tid bejlet voldsomt til Qualcomm, som er blevet præsenteret for flere opkøbstilbud, som er blevet afvist.

Nu hæver Broadcom sit tilbud. Selskabet melder sig klar til at betale gigantiske 121 milliarder dollar - 721 milliarder kroner - til Qualcomms aktionærer for selskabet.

Det svarer til en merpris på 24 procent i forhold til den pris, som Qualcomm havde, da børserne lukkede fredag eftermiddag.

Ifølge analytikere stiller tilbuddet Qualcomms bestyrelse over for en hård beslutning. Egentlig vil bestyrelsen gerne takke nej. Men prisen er så god, at det kan blive svært at forsvare et nej overfor aktionærerne.

Går handlen igennem, kan de to selskaber vente et større udredningsarbejde af konkurrencemyndighederne i mange lande, som skal tage stilling til, om købet danner en så stor spiller, at det kan skade konkurrence-situationen.

De to selskaber vil efter en eventuel fusion blive til verdens tredjestørste chipproducent kun overgået af Intel og Samsung. 

Handelen vil ligeledes være det allerstørste nogensinde i den amerikanske tech-sektor. Den hidtidige rekord har Dell, der i 2015 købte EMC for 67 milliarder dollar.

Qualcomm er samtidig ved at købe en anden konkurrent, nemlig NXP Semiconductors i en handel til 38 milliarder dollar.

NXP har indtil videre afvist tilbuddet, som selskabet mener er for lavt.

Qualcomm leverer blandt andet chip til smartphone-producenter som Apple, HTC, LG og Samsung.

Læs også: 

Qualcomm siger nej til et af verdenshistoriens største opkøbs-tilbud: 825 milliarder kroner er alt for lidt

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Supporters A/S

    It-driftskonsulent i Jylland

    Midtjylland

    KMD A/S

    BI Enterprise Architect

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S