Rigspolitiet dropper CSC efter mere end 20 år som leverandør - IBM overtager opgaven

Rigspolitiets dropper DXC - det tidligere CSC - som leverandør af en række centrale it-systemer, som CSC ellers har leveret i mere end 20 år.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Rigspolitiet dropper efter mere end 20 år som fast leverandør CSC som leverandør af en række af politiets centrale it-systemer.

I stedet skal IBM levere systemerne i de kommende syv år, meddeler Rigspolitiet.

Det betyder, at IBM nu overtager drift og vedligehold fra DXC - det tidligere CSC - af blandt andet det omstridte Polsas-system, centralregisteret for motorkøretøjer samt kriminalregisteret.

CSC har været fast leverandør til Rigspolitiet i mere end 20 år og overtog blandt andet driften af kriminalregisteret, da selskabet overtog Datacentralen i 1996. 

Computerworld har tidligere afdækket, hvordan politiet gentagne gange har forlænget en række lukrative kontrakter med CSC uden at gå i udbud.

Ifølge politiet skyldtes det, at det var umuligt at skifte leverandør, da CSC ikke kunne levere den nødvendige system-dokumentation til at foretage et leverandør-skifte.

Det kan du læse mere om her: Rigspolitiet har ikke sendt CSC-opgaver i udbud i årevis: System-dokumentation mangler på 19. år

Afsløringerne var med til at få Rigspolitiet til at igangsætte forskellige tiltag, der skulle sikre, at politiet overholdt udbudsreglerne, fremgår det af et svar til Folketingets Retsudvalg fra december i fjor, som du kan læse her.

AT DXC/CSC og Rigspolitiet er tæt forbundne understreges af, at det kommer til at tage 15 måneder at overdrage systemerne til IBM, som ventes at overtage den fulde drift i løbet af 2019.

Det skyldes dog blandt andet, at der i forbindelse med leverandør-skiftet skal gennemføres en opgradering af servere, databaser og mainframe, hedder det.

Rigspolitiets Koncern IT-enhed har i udbuddet anvendt den udbuds-model, som flere og flere offentlige organisationer tager i anvendelse, nemlig den såkaldte ‘konkurrenceprægede dialog.’

Her forhandler udbudsgiverne med de prækvalificerede selskaber, indtil de sammen når frem til det bedste tilbud.

“DXC og IBM er begge meget kompetente it-leverandører, og vi har sat pris på samarbejdet med DXC. Valget er dog faldet på det tilbud, der bedst opfyldte de krav, der blev stillet i udbudsmaterialet om det bedste forhold mellem pris og kvalitet,” lyder det fra Lars Ole Dybdal, der er koncern it-direktør i Rigspolitiet.

Han fortalte for godt et år siden om sine mål i Computerworld.

Det kan du læse mere om her: Rigspolitiets it-direktør: Her er mine fem fokusområder til bedre it hos politiet

Med vagtskiftet overtager IBM også en af politiets vigtigste systemer, nemlig sagshåndteringssystemet Polsas, der har rødder helt tilbage i 1980'erne og som ofte er blevet kritiseret.

Læs også: 

Det store opgør på vej: Vil det lykkes for staten af frigøre sig fra dyb afhængighed af CSC og IBM?

Så ringe er politiets it-systemer: Ansatte spilder 45 minutter om dagen på it-bøvl

It-sikkerheden sejler alvorligt i Rigspolitiet: Forsømmer vigtige kontroller og sender data til USA uden tilladelse

Situationen er alvorlig for CSC: Brændende underskud på 930 millioner kroner kan få konsekvenser

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics