De første test: Så hurtige bliver de bedste Android-telefoner i 2018

Qualcomms seneste Snapdragon 845-processor er blevet testet af en række amerikanske medier. Du kan godt begyndte at glæde dig, hvis du overvejer at købe en ny toptelefon i 2018.

Artikel top billede

En af de absolutte største producenter af smartphone-processorer er Qualcomm, og hvert år lancerer selskabet en ny Snapdragon 800-processor, der er selskabets hurtigste.

Det er processorer i 800-familien, som du vil finde i topmodeller fra HTC, Sony, OnePlus, Google Pixel, LG, Nokia og endda nogle af Samsungs Galaxy-telefoner solgt uden for EU.

Sidste år var topmodellen Snapdragon 835, der blandt andet gjorde OnePlus 5T til en af de hurtigste smartphones på markedet. I år er navnet Snapdragon 845, og som altid kan du forvente forbedringer i både hastighed og et mindsket batteriforbrug.

Men hvor stor er forskellen? En række amerikanske medier har haft muligheden for at afprøve en test-telefon med den nye processor.

Det gælder blandt andet det tekniske site Anandtech.

Højere ydeevne

For det første er den nye Snapdragon 845 markant hurtigere end sidste års model.

Det er ikke uventet, da en stigning i ydeevnen er ved at være tradition mellem de forskellige generationer, og 845 er godt 30 procent hurtigere end 835’eren.

Det er dog langsommere, end en stigning på 48 procent, som Qualcomm selv havde meldt ud tidligere.

Læs også: Disse nye fede smartphones er på vej: Her er nogle af det kommende års spændende nyheder

Også i spil klarer Snapdragon 845 sig bedre end forgængeren. Snapdragon 845 er ligesom alle sine forgængere ikke blot en processor, men en samling af processor, en grafikchip, modems og billedbehandlingsprocessorer, der samlet går under navnet “system on a chip” eller SoC.

Den nye GPU i 845, Adreno 630, yder da også en tredjedel bedre end forgængeren i Snapdragon 835. Du kan altså forvente flottere spil, eller som minimum mindre varme telefoner.

Intet nyt om strømforbrug

Der vil dog være en forskel i, hvordan telefonen tilpasses de forskellige telefoner. Nogle producenter vælger at sænke ydeevnen en smule for at øge batterilevetiden og omvendt.

Derfor bliver det spændende at se, hvor meget bedre smartphones i 2018 bliver.

Ligeledes mangler vi stadig at se og høre om strømforbruget ved Snapdragon 845. Dog konkluderer Anandtech kort, at det virker til, at 845 trækker den samme mængde watt under belastning som sidste års 835’er.

De første smartphones med Snapdragon 845 kan du forvente at se i løbet af foråret, og måske endda allerede i slutningen af februar ved dette års Mobile World Congress-messe i Barcelona.

Læs også: Ny topmobilprocessor afsløret: Her er de fire ting, du skal vide om Snapdragon 845

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil