De første test: Så hurtige bliver de bedste Android-telefoner i 2018

Qualcomms seneste Snapdragon 845-processor er blevet testet af en række amerikanske medier. Du kan godt begyndte at glæde dig, hvis du overvejer at købe en ny toptelefon i 2018.

Artikel top billede

En af de absolutte største producenter af smartphone-processorer er Qualcomm, og hvert år lancerer selskabet en ny Snapdragon 800-processor, der er selskabets hurtigste.

Det er processorer i 800-familien, som du vil finde i topmodeller fra HTC, Sony, OnePlus, Google Pixel, LG, Nokia og endda nogle af Samsungs Galaxy-telefoner solgt uden for EU.

Sidste år var topmodellen Snapdragon 835, der blandt andet gjorde OnePlus 5T til en af de hurtigste smartphones på markedet. I år er navnet Snapdragon 845, og som altid kan du forvente forbedringer i både hastighed og et mindsket batteriforbrug.

Men hvor stor er forskellen? En række amerikanske medier har haft muligheden for at afprøve en test-telefon med den nye processor.

Det gælder blandt andet det tekniske site Anandtech.

Højere ydeevne

For det første er den nye Snapdragon 845 markant hurtigere end sidste års model.

Det er ikke uventet, da en stigning i ydeevnen er ved at være tradition mellem de forskellige generationer, og 845 er godt 30 procent hurtigere end 835’eren.

Det er dog langsommere, end en stigning på 48 procent, som Qualcomm selv havde meldt ud tidligere.

Læs også: Disse nye fede smartphones er på vej: Her er nogle af det kommende års spændende nyheder

Også i spil klarer Snapdragon 845 sig bedre end forgængeren. Snapdragon 845 er ligesom alle sine forgængere ikke blot en processor, men en samling af processor, en grafikchip, modems og billedbehandlingsprocessorer, der samlet går under navnet “system on a chip” eller SoC.

Den nye GPU i 845, Adreno 630, yder da også en tredjedel bedre end forgængeren i Snapdragon 835. Du kan altså forvente flottere spil, eller som minimum mindre varme telefoner.

Intet nyt om strømforbrug

Der vil dog være en forskel i, hvordan telefonen tilpasses de forskellige telefoner. Nogle producenter vælger at sænke ydeevnen en smule for at øge batterilevetiden og omvendt.

Derfor bliver det spændende at se, hvor meget bedre smartphones i 2018 bliver.

Ligeledes mangler vi stadig at se og høre om strømforbruget ved Snapdragon 845. Dog konkluderer Anandtech kort, at det virker til, at 845 trækker den samme mængde watt under belastning som sidste års 835’er.

De første smartphones med Snapdragon 845 kan du forvente at se i løbet af foråret, og måske endda allerede i slutningen af februar ved dette års Mobile World Congress-messe i Barcelona.

Læs også: Ny topmobilprocessor afsløret: Her er de fire ting, du skal vide om Snapdragon 845

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics