Ubers nordiske topchef bliver disruptionchef i Erhvervsministeriet

Erhvervsministeriet hyrer Ubers tidligere nordiske direktør som disruptionschef.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Erhvervsministeriet har hyret Ubers politiske direktør for Norden og Baltikum, Kåre Riis Nielsen, som chef for ministeriets såkaldte disruption-taskforce, skriver Altinget.

Kåre Riis Nielsen har været politisk chef for Uber i godt et år. Han har tidligere været direktør for Udenrigsministeriets såkaldte Innovation Center og kommunikationsdirektør i Novozymes.

Erhvervsministeriets nye disruption-taskforce skal være med til at fremme brugen af nye teknologier i erhvervslivet.

Den er blevet nedsat som led i regeringens overordnede digitaliseringsplaner, der også omfatter tilretning af dansk lovgivning til en digital virkelighed og andre ting.

”Udfordringen er, hvordan virksomheder og samfundet kan gribe ny teknologi og digitalisering på en smart måde og høste frugterne af det, uden at smide alt over bord. Vi skal optimere mødet med de nye teknologier og samtidig sikre hurtig og effektiv regulering,” siger Kåre Riis Nielsen til Altinget.

Han tiltræder 1. marts.

Uber forlod Danmark sidste forår, fordi virksomheden ikke ønskede at efterleve taxilovens krav om blandt andet fysiske taxametre og sensorer i bilsæderne.

Dengang stod Kåre Riis Nielsen i spidsen for selskabet, og han meddelte, at Uber ville tilbage i Danmark.

”Vi vil gerne reguleres, og vi vil gerne tilpasses. Vi erkender, at der er begået fejl, og det har ikke været helt kønt undervejs. Men vi er klar nu til at spille efter de regler, der er,” sagde han dengang til DR, hvilket du kan læse mere om her.

Læs også:

Her er Danmarks digitale vækstplan: 38 punkter og en milliard kroner skal skubbe dansk erhvervsliv ind i en digital fremtid

Små og mellemstore virksomheder forstår ikke mulighederne i it - og har ikke rigtigt råd til digital transformation

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S