Danske Lessor solgt til amerikansk it-kæmpe: Nu venter stor europæisk ekspansion med danskeren Peter Colsted i spidsen

Det danske it-selskab Lessor med 140 medarbejdere er blevet solgt til den amerikanske it-kæmpe Paychex. Direktør Peter Colsted bliver chef for hele den europæiske butik.

Artikel top billede

Det danske lønfirma Lessor med Microsoft-veteranen Peter Colsted i spidsen er blevet solgt til den amerikanske it-kæmpe Paychex.

Handlen er faldet på plads blot halvandet år efter, at Lessor blev solgt sidste gang, da kapitalfonden Axcel købte selskabet for små 600 millioner kroner af Fich-familien, der grundlagde selskabet i 1972.

Dengang blev Peter Colsted indsat som direktør for Allerød-firmaet, og han har siden været i gang med at trimme selskabet i voldsom grad. 

Han har ifølge Finans lukket aktiviteter i underskudsgivende lande, trimmet produkt-udvalget, opdateret design og it-systemer, skruet op for salg og marketing og hævet priserne for første gang i mange år.

Det har nu trimmet selskabet så meget, at kapitalfonden Axcel har set sit snit til at sælge hele butikken efter blot halvandet år som ejer.

Lessor - der blandt andet står bag lønsystemet Danløn - holder til huse i Allerød nord for København, og her bliver selskabet liggende under den nye amerikanske ejer.

Peter Colsted bliver nu ny direktør for det amerikanske selskabs europæiske aktiviteter. I Europa er Paychex især aktiv på det tyske marked.

Peter Colsted har tidligere været topchef for Secunia, der i 2015 blev solgt amerikanske Flexera Software - i øvrigt også af en kapitalfond. 

Inden da havde han en lang karriere i Microsoft. Iøvrigt er den tidligere Microsoft-topchef Klaus Holsted, nuværende CEO i Simcorp, bestyrelsesformand for Lessor.

Stor koncern

Paychex med hovedkvarter i New York har mere end 13.000 ansatte og omsatte i fjor for knap 20 milliarder kroner.

Lessor står bag forskellige løn-systemer - både cloud-baserede og on premise-baserede - samt en Microsoft Dynamics-løsning, som selskabet kalder for en ‘gør-det-selv-cloud-baseret platform.’

Lessor er for tiden til stede i Danmark, Sverige, Norge og Tyskland.

Det er planen, at Lessor og selskabets nye amerikanske ejere vil forsøge at øge markedsandele i Danmark, Sverige, Norge og Tyskland samt komme ud i andre europæiske lande.

“Paychex vil i de næste halvandet til to år se nærmere på mulighederne for at øge markedspenetrationen i de fire lande, hvor Lessor allerede er til stede, samt andre lande i Europa,” lyder det fra Paychex topchef, Martin Mucci.

Godt en milliard kroner

Parterne oplyser ikke salgsprisen, men InsideBusiness spekulerede for en uge siden i, at prisen ville ligge i omegnen af en milliard kroner for selskabet.

Det taler da også for en god pris, at kapitalfonden Axcel har valgt at sælge selskabet efter blot halvandet års ejerskab.

Normalt sigter kapitalfondene efter et afkast på cirka 20 procent om året og er som udgangspunkt inde som ejere i fem-syv år, hvor de altså samlet normalt sigter efter en gevinst på cirka 100 procent.

Er det tilfældet her, betyder det, at Paychex betaler på den gode side af 1,2 milliarder kroner for Lessor.

Kapitalfonden oplyser, at den er meget tilfreds med handlen.

“Peter Colsted og hans team har gjort et fantastisk job for at accelerere Lessors udvikling gennem de seneste 18 måneder. Denne handel er meget tilfredsstillende for Axcel baseret på en velgennemført eksekvering af vores planer. Som ejere er vi meget glade og stolte over at se Lessor fortsætte som en del af en global industriel spiller som Paychex, og vi ønsker dem alt det bedste fremover," siger Christian Bamberger Bro fra Axcel.

Med salget stiller Lessor sig op i rækken af danske it-selskaber, der udvikler løn-systemer, og som i de senere år er blevet solgt for store beløb.

Norske Visma har således indenfor ganske få år købt både Bluegarden og e-conomic - iøvrigt begge selskaber med Mogens Elsbjerg som direktør. Begge selskaber kostede mere end en milliard kroner.

Det kan du læse mere om her: Visma har købt to kæmpefirmaer med Mogens Elsberg som direktør på blot to år: "Jeg ved ikke, hvad det er med mig og Visma"

E-conomic blev som Lessor solgt efter at en kapitalfond - HgCapital - havde ejet selskabet i blot halvalndet år. Også her var fortjenesten tårnhøj.

Læs også: Derfor betaler Visma halvanden milliard kroner for e-conomic: Her er værdien i selskabet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S