Regeringen klar med 180 millioner kroner: Vil have flere dataloger

Danmark mangler i den grad dataloger og ingeniører. Regeringen pumper nu 180 millioner kroner ind i bestræbelserne på at få flere unge til at vælge naturvidenskabelige uddannelser.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Dansk erhvervsliv og danske organisationer har i årevis skreget efter flere dataloger, ingeniører og andre medarbejdere med uddannelser inden for teknologi, it og naturvidenskab.

I dag er der imidlertid for få ansøgere til uddannelserne, og sådan har det været i årevis, hvor mange unge går i andre retninger, når de skal vælge levevej.

Det vil regeringen forsøge at ændre på.

Det er baggrunden for, at regeringen nu er klar med en såkaldt strategiplan, som skal ‘styrke naturvidenskabsfagene i grundskolen og på ungdomsuddannelserne,” som det hedder.

Med planen følger 180 millioner kroner, der frem til 2024 skal bruges på blandt andet udarbejdelsen af en ‘naturvidenskabens ABC’ samt bedre naturvidenskabelige uddannelser af lærerne.

‘Der skal være et større fokus på at bringe viden og forskning i spil i undervisningen. E-læringsforløb, videnspakker og smidigere overgange fra forskning på universiteter og professionshøjskoler til brug i klasseværelset er nogle af tiltagene. Derudover afsættes penge til at udvikle en ny kandidatuddannelse på universiteterne målrettet naturfaglige lærere,” lyder det fra regeringen.

“Interessen for naturvidenskab skal vækkes tidligt, så flere børn og unge bliver inspireret til at gå ad den vej, når de skal uddanne sig. Jeg tror på, at vi kommer langt med at begejstre og motivere. For eksempel er det afgørende, at vi har dygtige lærere, der kan motivere eleverne til at interessere sig for naturvidenskab,” lyder det fra uddannelses- og forskningsminister Søren Pind (V) i forbindelse med præsentationen af planen.

Læs også:

Her er Danmarks digitale vækstplan: 38 punkter og en milliard kroner skal skubbe dansk erhvervsliv ind i en digital fremtid

Regeringen vil gøre it-undervisning obligatorisk i folkeskolen: "Planen er, at alle danske børn skal lære at kode," siger undervisningsministeren

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse