Regeringen klar med 180 millioner kroner: Vil have flere dataloger

Danmark mangler i den grad dataloger og ingeniører. Regeringen pumper nu 180 millioner kroner ind i bestræbelserne på at få flere unge til at vælge naturvidenskabelige uddannelser.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Dansk erhvervsliv og danske organisationer har i årevis skreget efter flere dataloger, ingeniører og andre medarbejdere med uddannelser inden for teknologi, it og naturvidenskab.

I dag er der imidlertid for få ansøgere til uddannelserne, og sådan har det været i årevis, hvor mange unge går i andre retninger, når de skal vælge levevej.

Det vil regeringen forsøge at ændre på.

Det er baggrunden for, at regeringen nu er klar med en såkaldt strategiplan, som skal ‘styrke naturvidenskabsfagene i grundskolen og på ungdomsuddannelserne,” som det hedder.

Med planen følger 180 millioner kroner, der frem til 2024 skal bruges på blandt andet udarbejdelsen af en ‘naturvidenskabens ABC’ samt bedre naturvidenskabelige uddannelser af lærerne.

‘Der skal være et større fokus på at bringe viden og forskning i spil i undervisningen. E-læringsforløb, videnspakker og smidigere overgange fra forskning på universiteter og professionshøjskoler til brug i klasseværelset er nogle af tiltagene. Derudover afsættes penge til at udvikle en ny kandidatuddannelse på universiteterne målrettet naturfaglige lærere,” lyder det fra regeringen.

“Interessen for naturvidenskab skal vækkes tidligt, så flere børn og unge bliver inspireret til at gå ad den vej, når de skal uddanne sig. Jeg tror på, at vi kommer langt med at begejstre og motivere. For eksempel er det afgørende, at vi har dygtige lærere, der kan motivere eleverne til at interessere sig for naturvidenskab,” lyder det fra uddannelses- og forskningsminister Søren Pind (V) i forbindelse med præsentationen af planen.

Læs også:

Her er Danmarks digitale vækstplan: 38 punkter og en milliard kroner skal skubbe dansk erhvervsliv ind i en digital fremtid

Regeringen vil gøre it-undervisning obligatorisk i folkeskolen: "Planen er, at alle danske børn skal lære at kode," siger undervisningsministeren

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS