Dansker bliver chef for World Economic Forums splinternye globale center mod cyberkriminalitet i Schweiz

World Economic Forum udnævner danskeren Troels Ørting til ny chef for det splinternye Global Centre for Cybersecurity.

Artikel top billede

Danskeren Troels Ørting bliver ny chef for det splinternye Global Centre for Cybersecurity, som World Economic Forum er på vej til at slå dørene op for.

Troels Ørting tiltræder som øverste chef for Global Centre for Cybersecurity 2. april.

“Centeret er den første globale platform, der skal håndtere tidens cybersikkerheds-problemer på tværs af industrier, sektorer og i tæt samarbejde med den offentlige sektor,” lyder det fra Klaus Schwab, formand for World Economic Forum.

Han siger, at Troels Ørting er en ‘dokumenteret leder’ inden for området.

Den 60-årige dansker har tidligere været chef for Europos cybercrime-center (EC3) og har i de senere år været koncern-sikkerhedschef i den britiske storbank Barclays.

“Jeg er glad for, at vi har fundet en dokumenteret leder på området, som er flittig og i stand til at hjælpe os med at adressere den mørke side af den fjerde industrielle revolution,” siger han.

World Economic Forum meddelte i slutningen af januar, at organisationen for ‘undgå en digital mørke-alder’ ville etablere det globale sikkerhedscenter.

Centeret skal ud fra hovedkvarteret i Geneve i Schweiz bidrage til opbygningen af ‘et sikkert globalt cyberspace.’
Hovedopgaven bliver at ‘etablere den første globale platform til regeringer, erhvervsliv, eksperter og politi for samarbejde om cybersikkerheds-udfordringer,” lød det fra World Economic Forum i januar.

Her blev det også fremhævet, at Global Centre for Cybersecurity skulle tackle ‘et i sandhed grænseløst problem,’ som i dag siver imellem alle de institutioner, der arbejder med it-sikkerhed.

“Kun gennem samarbejde, informations-udveksling og fælles standarder kan det globale samfund med succes bekæmpe digital kriminalitet,” hed det.

Konkret får centeret til opgave at opbygge et uafhængigt bibliotek over best practices, at konsolidere eksisterende cybersikkerheds-initiativer, at hjælpe partnere med at forbedre deres viden, at fungere som laboratorie og tænketank og med udvikle agile frameworks på området.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Jyske Bank

IT Specialist til IT Drift

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Onlimited ApS

Erfaren iOS og C# Udvikler

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS