Dansker bliver chef for World Economic Forums splinternye globale center mod cyberkriminalitet i Schweiz

World Economic Forum udnævner danskeren Troels Ørting til ny chef for det splinternye Global Centre for Cybersecurity.

Artikel top billede

Danskeren Troels Ørting bliver ny chef for det splinternye Global Centre for Cybersecurity, som World Economic Forum er på vej til at slå dørene op for.

Troels Ørting tiltræder som øverste chef for Global Centre for Cybersecurity 2. april.

“Centeret er den første globale platform, der skal håndtere tidens cybersikkerheds-problemer på tværs af industrier, sektorer og i tæt samarbejde med den offentlige sektor,” lyder det fra Klaus Schwab, formand for World Economic Forum.

Han siger, at Troels Ørting er en ‘dokumenteret leder’ inden for området.

Den 60-årige dansker har tidligere været chef for Europos cybercrime-center (EC3) og har i de senere år været koncern-sikkerhedschef i den britiske storbank Barclays.

“Jeg er glad for, at vi har fundet en dokumenteret leder på området, som er flittig og i stand til at hjælpe os med at adressere den mørke side af den fjerde industrielle revolution,” siger han.

World Economic Forum meddelte i slutningen af januar, at organisationen for ‘undgå en digital mørke-alder’ ville etablere det globale sikkerhedscenter.

Centeret skal ud fra hovedkvarteret i Geneve i Schweiz bidrage til opbygningen af ‘et sikkert globalt cyberspace.’
Hovedopgaven bliver at ‘etablere den første globale platform til regeringer, erhvervsliv, eksperter og politi for samarbejde om cybersikkerheds-udfordringer,” lød det fra World Economic Forum i januar.

Her blev det også fremhævet, at Global Centre for Cybersecurity skulle tackle ‘et i sandhed grænseløst problem,’ som i dag siver imellem alle de institutioner, der arbejder med it-sikkerhed.

“Kun gennem samarbejde, informations-udveksling og fælles standarder kan det globale samfund med succes bekæmpe digital kriminalitet,” hed det.

Konkret får centeret til opgave at opbygge et uafhængigt bibliotek over best practices, at konsolidere eksisterende cybersikkerheds-initiativer, at hjælpe partnere med at forbedre deres viden, at fungere som laboratorie og tænketank og med udvikle agile frameworks på området.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S