Dansker bliver chef for World Economic Forums splinternye globale center mod cyberkriminalitet i Schweiz

World Economic Forum udnævner danskeren Troels Ørting til ny chef for det splinternye Global Centre for Cybersecurity.

Artikel top billede

Danskeren Troels Ørting bliver ny chef for det splinternye Global Centre for Cybersecurity, som World Economic Forum er på vej til at slå dørene op for.

Troels Ørting tiltræder som øverste chef for Global Centre for Cybersecurity 2. april.

“Centeret er den første globale platform, der skal håndtere tidens cybersikkerheds-problemer på tværs af industrier, sektorer og i tæt samarbejde med den offentlige sektor,” lyder det fra Klaus Schwab, formand for World Economic Forum.

Han siger, at Troels Ørting er en ‘dokumenteret leder’ inden for området.

Den 60-årige dansker har tidligere været chef for Europos cybercrime-center (EC3) og har i de senere år været koncern-sikkerhedschef i den britiske storbank Barclays.

“Jeg er glad for, at vi har fundet en dokumenteret leder på området, som er flittig og i stand til at hjælpe os med at adressere den mørke side af den fjerde industrielle revolution,” siger han.

World Economic Forum meddelte i slutningen af januar, at organisationen for ‘undgå en digital mørke-alder’ ville etablere det globale sikkerhedscenter.

Centeret skal ud fra hovedkvarteret i Geneve i Schweiz bidrage til opbygningen af ‘et sikkert globalt cyberspace.’
Hovedopgaven bliver at ‘etablere den første globale platform til regeringer, erhvervsliv, eksperter og politi for samarbejde om cybersikkerheds-udfordringer,” lød det fra World Economic Forum i januar.

Her blev det også fremhævet, at Global Centre for Cybersecurity skulle tackle ‘et i sandhed grænseløst problem,’ som i dag siver imellem alle de institutioner, der arbejder med it-sikkerhed.

“Kun gennem samarbejde, informations-udveksling og fælles standarder kan det globale samfund med succes bekæmpe digital kriminalitet,” hed det.

Konkret får centeret til opgave at opbygge et uafhængigt bibliotek over best practices, at konsolidere eksisterende cybersikkerheds-initiativer, at hjælpe partnere med at forbedre deres viden, at fungere som laboratorie og tænketank og med udvikle agile frameworks på området.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S