AMD klar med opdateringer, der beskytter mod Spectre - men der kan gå lang tid, før du får dem

Både Microsoft og AMD her i denne uge lanceret patches, der skal adressere de komplekse sårbarheder. Men du er afhængig af din leverandør for at få AMD-opdateringen.

Artikel top billede

Sårbarhederne Meltdown og Spectre har sendt både hardware- og softwareproducenter på overarbejde for at sikre deres produkter, og specielt Intel og AMD har haft travlt.

Det har vist sig at være lettere sagt end gjort at lappe sikkerhedshullerne, men i denne uge har AMD lanceret en opdatering, der adresserer den såkaldte “variant 2” af Spectre.

Microsoft patchede sårbarheden i denne uges “patch tuesday”, og i et blogindlæg fortæller AMDs CTO, Mark Papermaster, at AMD har lanceret ny CPU-firmware, der adresserer samme variant af Spectre.

Udmeldingen betyder dog langt fra, at du med det samme kan downloade den relevante software direkte fra AMD.

“AMD-kunder kan installere mikrokoden ved at downloade BIOS-opdateringer fra PC- og serverproducenter samt bundkortleverandører. Hold øje med opdateringer fra din leverandør,” skriver Mark Papermaster.

Den nye kode fra AMD beskytter CPUer fra 2011 og frem.

Intel opgav for nylig at beskytte en række af sine processorer mod Spectre.

Det kan du læse meget mere om her: Intel opgiver at beskytte processorer mod Spectre og Meltdown

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

Københavnsområdet

Timengo DPG

Senior Teknisk Onboarding Konsulent

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S