Sikkerhedsekspert advarede om stort russisk cyberangreb sidste år, men myndighederne ville ikke lytte

Den svenske myndighed for it-sikkerhed var allerede blevet advaret om det massive hackerangreb, som nu risikerer at hærge danske og svenske virksomheder. "Hvad skal jeg gøre ved det," var svaret fra Cert-SE, da svensk sikkerhedsekspert forsøgte at advare om angrebet tilbage i oktober.

Artikel top billede

USA og Storbritannien beskylder Rusland for at stå bag endnu et massivt cyberangreb, der indtil videre har ramt millioner af computere i amerikanske og britiske virksomheder, myndigheder og private hjem.

Med stor sandsynlighed er en masse danske virksomheder også ramt af angrebet på switches og routers, ligesom den svenske myndighed for it-sikkerhed, Cert-SE, udsendte en advarsel om angrebet til de svenske virksomheder.

Det kan du læse mere om her: Masser af danske virksomheder kan være ramt af russisk hackerangreb: "Der venter et stort efterforskningsarbejde for alle, der er påvirket af det her"

Men nu viser det sig, at Cert-SE allerede i oktober blev advaret af den svenske it-sikkerhedsekspert Lucas Lundgren. Det skriver det svenske teknologimedie Techworld.

"Jeg begyndte at kortlægge dette i oktober sidste år og opdagede hurtigt, at det så slemt ud, rigtigt slemt. Der var cirka 20.000-25.000 switche i Sverige, der havde Cisco Smart Install. Det drejede sig især om svenske VPN-tjenester, medievirksomheder og forskningsinstitutter," siger Lucas Lundgren, der er sikkerhedsforsker hos virksomheden Voltec, til mediet, inden han fortsætter med at fortælle om det absurde svar, han fik af de svenske myndigheder.

"Da jeg ringede til Cert-SE for at fortælle om det her, blev jeg mødt af spørgsmålet 'Nå, hvad skal jeg gøre ved det'"?

Har advaret flere gange

Lucas Lundgren fortæller, at han ofte har været i kontakt med Cert-SE tidligere, hvor han har haft en fin dialog, men denne gang, blev der altså ikke handlet på sikkerhedsekspertens bekymringer.

Angrebet, som angiveligt kommer fra Rusland, er særligt rettet imod Cisco andre store leverandører af routere og switches, der bliver brugt i Danmark.

Sårbarheden skyldes, ifølge den danske it-sikkerhedsekspert, Peter Kruse, at udstyret aldrig er blevet konfigureret rigtigt til at starte med.

Eksperter opfordrer virksomheder til at følge anvisninger

Både Lucas Lundgren og Peter Kruse opfordrer henholdsvis de danske og svenske virksomheder og internetudbydere til at følge anvisningerne fra de amerikanske og britiske cyber-sikkerheds-organisationer, Homeland Security, FBI og National Cyber Security Center.

Dem finder du her: Advisory: Russian state-sponsored cyber actors targeting network infrastructure devices.

"Nu skal virksomhederne og internetudbyderne til afdække, hvad den enkelte enheds rolle har været i netværket og så evaluere på, hvad følgevirkninger kan være," lød det fra Peter Kruse onsdag, inden han uddybede:

"Det farlige er ikke, at kompromitteringen findes nu, for vi ved, at den der. Det farlige er, hvad der kan være kompromitteret yderligere på baggrund af de data, der er bliver lækket. Det er potentielt langt mere kritisk for virksomhederne og internetudbyderne. De data kan nemlig give adgang til andre systemer. Der venter et stort efterforskningsarbejde for alle, der er påvirket af det her."

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamleder til Center for CNE-operationer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S