Nu skal Apple overføre 96 milliarder skattekroner: Irland vil stadig ikke have dem

Irland begynder nu modvilligt at indkassere den store skattebøde, som Margrethe Vestager (R) tildelte Apple i 2016.

Artikel top billede

Nu er tiden kommet, hvor Apple skal betale sin manglende skat til Irland.

Mere præcist 13 milliarder euro eller over 96 milliarder kroner lyder skattebøden på.

Det skriver Reuters.

Tirsdag meddelte Irland, at man ville begynde at indkassere den manglende skatteindbetaling.

Det er dog ikke med god vilje, at de irske myndigheder nu begynder at samle penge ind fra Apple, der ifølge konkurrence-kommissær Margrethe Vestager (R) og EU-Kommissionen har modtaget særlig behandling fra Irland i forhold til skat fra 2003 til 2014.

Både Apple og Irland har anket den oprindelig dom, som de mener har været helt på linje med europæisk og irsk lovgivning. Den proces forventes at begynde til efteråret.

Vi vil ikke have jeres penge

Den noget mærkværdige situation, hvor modtageren af en milliardstor pose penge faktisk slet ikke vil havde dem, fortsætter dermed.

”Jeg er fundamentalt uenig med afgørelsen,” siger den irske finansminister, Paschal Donohoe, ifølge Reuters, men forklarer, at man ville indkassere pengene uanset.

I et brev fra 2016 kommenterede Apples CEO, Tim Cook, situationen i et brev, hvor han blandt andet skrev:

”Vi befinder os nu i den usædvanlige situation, at vi bliver beordret til at tilbagebetale ekstra skatter til en regering, der siger, at vi ikke skylder dem mere, end vi allerede har betalt," skrev han.

96 millarder kroner ind på kontoen

Ifølge den irske finansminister vil Apple begynde at foretage indbetalinger i dette kvartal, som efter planen skal være afslutte i tredje kvartal.

Irland skulle egentlig have indhentet de mange milliarder kroner allerede tilbage i januar 2017, og EU-kommisionen meldte senere ud, at hvis ikke Irland igangsatte processen, ville man trække Irland for den europæiske domstol.

Det har altså fået Irland til at starte indkasseringsprocessen.

De 96 milliarder kroner er manglende skatteindbetaling fra Apple til Irland.

Apple har kanaliseret sin europæiske omsætning gennem to forskellige virksomheder i Irland, hvor Apple kun har skullet betale mellem én og 0,005 procent i skat siden 1991 på grund af en lukrativ aftale.

Apple har tidligere bekendtgjort, at man allerede har afsat pengene til at kunne betale skattebøden.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS