Nu skal Apple overføre 96 milliarder skattekroner: Irland vil stadig ikke have dem

Irland begynder nu modvilligt at indkassere den store skattebøde, som Margrethe Vestager (R) tildelte Apple i 2016.

Artikel top billede

Nu er tiden kommet, hvor Apple skal betale sin manglende skat til Irland.

Mere præcist 13 milliarder euro eller over 96 milliarder kroner lyder skattebøden på.

Det skriver Reuters.

Tirsdag meddelte Irland, at man ville begynde at indkassere den manglende skatteindbetaling.

Det er dog ikke med god vilje, at de irske myndigheder nu begynder at samle penge ind fra Apple, der ifølge konkurrence-kommissær Margrethe Vestager (R) og EU-Kommissionen har modtaget særlig behandling fra Irland i forhold til skat fra 2003 til 2014.

Både Apple og Irland har anket den oprindelig dom, som de mener har været helt på linje med europæisk og irsk lovgivning. Den proces forventes at begynde til efteråret.

Vi vil ikke have jeres penge

Den noget mærkværdige situation, hvor modtageren af en milliardstor pose penge faktisk slet ikke vil havde dem, fortsætter dermed.

”Jeg er fundamentalt uenig med afgørelsen,” siger den irske finansminister, Paschal Donohoe, ifølge Reuters, men forklarer, at man ville indkassere pengene uanset.

I et brev fra 2016 kommenterede Apples CEO, Tim Cook, situationen i et brev, hvor han blandt andet skrev:

”Vi befinder os nu i den usædvanlige situation, at vi bliver beordret til at tilbagebetale ekstra skatter til en regering, der siger, at vi ikke skylder dem mere, end vi allerede har betalt," skrev han.

96 millarder kroner ind på kontoen

Ifølge den irske finansminister vil Apple begynde at foretage indbetalinger i dette kvartal, som efter planen skal være afslutte i tredje kvartal.

Irland skulle egentlig have indhentet de mange milliarder kroner allerede tilbage i januar 2017, og EU-kommisionen meldte senere ud, at hvis ikke Irland igangsatte processen, ville man trække Irland for den europæiske domstol.

Det har altså fået Irland til at starte indkasseringsprocessen.

De 96 milliarder kroner er manglende skatteindbetaling fra Apple til Irland.

Apple har kanaliseret sin europæiske omsætning gennem to forskellige virksomheder i Irland, hvor Apple kun har skullet betale mellem én og 0,005 procent i skat siden 1991 på grund af en lukrativ aftale.

Apple har tidligere bekendtgjort, at man allerede har afsat pengene til at kunne betale skattebøden.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS