”Skrækscenariet er, at vi mister job til automatiseringen - og at vi samtidig ikke kan få besat de stillinger, som opstår som følge af automatiseringen. Det er et lose-lose-scenarie."

Interview: ”Vi er låst i et kapløb med Kina og USA, som, vi ikke må tabe” siger Andreas Tegge, der står bag en ny rapport om kapløbet inden for kunstig intelligens. Og han er bekymret for den retning, som udviklingen tager. De rigtige værdier bliver ikke leveret af kinesiske eller amerikanske firmaer, mener han.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvad den europæiske udfordring er ved at bruge teknologi fra Kina eller USA
  • Vurderingen af udviklingen i jobmarkedet med kunstig intelligens
  • Hvad erhvervslivets rolle er
1.075
5:30 min
Interview: Kunstig intelligens er ikke bare kunstig intelligens. Som med god vin er oprindelsesland, område og omhyggelig pleje afgørende for resultatet.

Derfor kan Europa ikke bare overlade udviklingen inden for kunstig intelligens til Kina eller USA - i hvert fald ikke uden at fremtidens samfund får en direkte kinesisk eller amerikansk bismag.

"Vi har brug for kunstig intelligens, som tager udgangspunkt i mennesker. Men det handler også om etiske standarder, kulturelle værdier og den lokale lovgivning. De ting skal ligge til grund for arbejdet med kunstig intelligens - og de værdier bliver ikke leveret af kinesiske eller amerikanske firmaer. Se bare på den seneste debat om Facebook," lyder det fra dr. Andreas Tegge, som til dagligt er head of global public policy hos software-giganten SAP.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job