”Skrækscenariet er, at vi mister job til automatiseringen - og at vi samtidig ikke kan få besat de stillinger, som opstår som følge af automatiseringen. Det er et lose-lose-scenarie."

Interview: ”Vi er låst i et kapløb med Kina og USA, som, vi ikke må tabe” siger Andreas Tegge, der står bag en ny rapport om kapløbet inden for kunstig intelligens. Og han er bekymret for den retning, som udviklingen tager. De rigtige værdier bliver ikke leveret af kinesiske eller amerikanske firmaer, mener han.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvad den europæiske udfordring er ved at bruge teknologi fra Kina eller USA
  • Vurderingen af udviklingen i jobmarkedet med kunstig intelligens
  • Hvad erhvervslivets rolle er
1.075
5:30 min
Interview: Kunstig intelligens er ikke bare kunstig intelligens. Som med god vin er oprindelsesland, område og omhyggelig pleje afgørende for resultatet.

Derfor kan Europa ikke bare overlade udviklingen inden for kunstig intelligens til Kina eller USA - i hvert fald ikke uden at fremtidens samfund får en direkte kinesisk eller amerikansk bismag.

"Vi har brug for kunstig intelligens, som tager udgangspunkt i mennesker. Men det handler også om etiske standarder, kulturelle værdier og den lokale lovgivning. De ting skal ligge til grund for arbejdet med kunstig intelligens - og de værdier bliver ikke leveret af kinesiske eller amerikanske firmaer. Se bare på den seneste debat om Facebook," lyder det fra dr. Andreas Tegge, som til dagligt er head of global public policy hos software-giganten SAP.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Erhvervshus Hovedstaden S/I

    Erfaren IT- og AI-specialist

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S