Rapport: It-sikkerheden sejler i danske virksomheder - men optimismen er tårnhøj

It-sikkerheden blandt danske virksomheder sejler, viser en ny analyse. Der er brug for at få afprøvet beredskabsplanen, lyder en af konklusionerne.

Artikel top billede

(Foto: Contact me chatree@hotmail.co.th or chatree.jyy@gmail.com / Chatree Jaiyangyuen)

Optimismen er høj blandt danske virksomheder, når det kommer til it-sikkerheden, men realiteterne er noget anderledes, viser en ny rapport fra konsulentvirksomheden Devoteam.

Den viser, at det står sløjt til med it-sikkerhden blandt danske virksomheder.

90 procent af de adspurgte virksomheder i rapporten svarer, at de har en nedskrevet it-beredskabsplan, men samtidig har over halvdelen ikke afholdt en beredskabsøvelse eller testet reetableringen af kritiske systemer.

“Det tyder på, at der stadig er mange virksomheder, der betragter it-beredskab som et formelt krav snarere end en praktisk nødvendighed, og derfor bliver det ikke til mere end en plan på papiret,” lyder det i raporten.

Planen er intet værd uden praktisk træning

Ifølge Devoteam er det afgørende, at virksomheder ikke bare har en nedskrevet beredskabsplan.

Den skal også være afprøvet i praksis.

”Hele pointen med et beredskab er, at virksomheden skal være klar til at håndtere et angreb og minimere skaderne. Men et beredskab virker kun, hvis det regelmæssigt vedligeholdes. Gennem træning og praktiske øvelser. Ellers er planen ikke noget værd. Det svarer til at skrive et skilt med 'Isen er sikker' og stole på, at folk ikke drukner,” siger Managing Partner hos Devoteam, Søren Nielsen.

Han understreger, at det ikke er et spørgsmål om, hvorvidt din virksomhed bliver ramt, men hvornår.

Halvdelen mener de har bedre it-sikkerhed end Mærsk

De adspurgte virksomheder i rapporten har generel stor tillid til deres egen it-sikkerhed.

Mere end halvdelen af virksomhederne svarer, at de mener, at deres virksomhed i høj grad eller i meget høj grad ville kunne modstå et angreb på niveau med det, der ramte Mærsk sidste år, og som kostede virksomheden 1,9 milliarder kroner.

Men ifølge Devoteam hænger det ikke sammen med, at mere end halvdelen af alle virksomheder ikke har testet deres beredskabsplan af i praksis.

“55 procent mener, at de kunne have klaret det meget bedre end Danmarks største virksomhed. Men det er umuligt at vide, når man ikke har testet sit beredskab for nyligt,” siger Søren Nielsen.

Få et realistisk billede af din it-sikkerhed

Samtidig siger 43 procent, at noget af det, der giver særlig anledning til bekymring er, at deres forretning ikke er forberedt på at fortsætte uden it-systemer.

Et nedbrud for knap halvdelen af de adspurgte virksomheder vil altså betyde, at man ikke kan drive forretningen videre, før problemet er blevet løst.

”Helt operationelt vil jeg foreslå, at man tester sin sikkerhed og får et realistisk billede af, hvor man står. Derefter skal beredskabet løbende trænes og afprøves. Samtidig skal ledelsen give it-sikkerhed den rette strategiske prioritet og opmærksomhed. Det handler om virksomhedens eksistensgrundlag,” lyder anbefalingen fra Søren Nielsen til de danske virksomheder.

74 procent satser da også på, at man i høj grad eller i meget høj grad vil styrke virksomhedens it-sikkerhed i løbet af 2018.

Annonceindlæg fra Systematic

Systematic og Helsing vil gøre droner til en integreret del af fremtidens beredskab

Samarbejdet mellem Systematic og Helsing skal styrke Europas kontrol over egne forsvarsdata – og bringe militær og civil sikkerhed tættere sammen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din karriere og bliv IT-supporterelev hos Haderslev Kaserne

Sydjylland

LB Forsikring

Senior Software Engineer til Online

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du være med til at udvikle PETs ITSM-platform?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job