Musikelskere gidsler i formatkrig

Salget af onlinemusik har udviklet sig til et internationalt slag om digitale lydformater og kopisikring. Senest har den japanske elektronikgigant Sony meldt sig ind i kampen med lanceringen af en harddisk-afspiller, der bruger Sonys eget format, Atrac.

Forbrugerne skal overveje mere end musiksmag og priser, når de køber og downloader musik lovligt fra internettet.

Salget af netmusik har nemlig udviklet sig til en kamp om de digitale formater, som bruges til at lagre den analoge musik, skriver Reuters.

Apple bruger formatet AAC, når der handles musik i onlinebutikken Itunes, og kræver efterfølgende en Ipod- eller Itunes-afspiller for at høre musikken.

I andre onlinebutikker hersker Microsofts Windows Media-format, og i sidste uge kom Sony så på banen med en ny harddisk-baseret Walkman, der benytter formater Atrac, der også er kendt fra Sonys Minidisc-afspillere.

- Disse forskellige musikformater er en fastlåsning. Butikkerne bruger forskelligt software til at sælge deres hardware, siger en hollandsk specialist i kompression og kopibeskyttelse til Reuters.

Dansk satsning på Microsoft

I Danmark er den danske musikbranche gået sammen om databasen Phonofile, der blandt andet sælger dansk og international musik gennem nye web-butikker fra Føtex og Bilka.

Phonofile tilbyder mere end 130.000 musiknumre og har lagt sig fast på Microsofts format, når musikken skal kopibeskyttes. Det drejer sig om hovedparten af numrene, mens 45.000 sange kan købes i MP3-format.

- Vi synes selvfølgelig, at det er ærgerligt, at der ikke er et standardformat. Når det er sagt, så prøver vi at have en platform, der er så uafhængig som muligt, siger Jesper Bang-Olesen, direktør for Phonofile.

Phonofile har lagt sig fast på Microsofts format, fordi det er det mest udbredte blandt forbrugerne. Alligevel har selskabet allerede oplevet problemer med danske musikkøbere, der ikke kunne få musikken til at spille på grund af kopibeskyttelsen.

Formatkrigen fortsætter

Jesper Bang-Olesen mener, at markedet for tiden er rodet, men at det bare er en gentagelse af tidligere tider, hvor ny teknologi er kommet på banen og formaterne har kæmpet om at erobre herredømmet.

- Det fortsætter nok et stykke tid, og så håber jeg bare, at hardwareproducenterne kan følge med og lave afspillere, der kan afspille alle formater, selv om de nok får svært ved det, siger han.

Han henviser til billige MP3-afspillere, der ikke kan afspille Microsofts musikformat og derfor ikke kan bruges til hovedparten af musikken på Phonofile.

Jesper Bang-Olesen mener samtidig, at industrien har en stor opgave i at uddanne forbrugerne, så de kan finde ud af at bruge de nye musikafspillere og formater.

Her har professor Giovanni Ziccardi fra universitet i Milano ikke de store forhåbninger.

- Udbredelsen af forskellige komprimerings- og antipirat-systemer vil næppe blive forstået af forbrugerne, forudser han over for Reuters.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S