Musikelskere gidsler i formatkrig

Salget af onlinemusik har udviklet sig til et internationalt slag om digitale lydformater og kopisikring. Senest har den japanske elektronikgigant Sony meldt sig ind i kampen med lanceringen af en harddisk-afspiller, der bruger Sonys eget format, Atrac.

Forbrugerne skal overveje mere end musiksmag og priser, når de køber og downloader musik lovligt fra internettet.

Salget af netmusik har nemlig udviklet sig til en kamp om de digitale formater, som bruges til at lagre den analoge musik, skriver Reuters.

Apple bruger formatet AAC, når der handles musik i onlinebutikken Itunes, og kræver efterfølgende en Ipod- eller Itunes-afspiller for at høre musikken.

I andre onlinebutikker hersker Microsofts Windows Media-format, og i sidste uge kom Sony så på banen med en ny harddisk-baseret Walkman, der benytter formater Atrac, der også er kendt fra Sonys Minidisc-afspillere.

- Disse forskellige musikformater er en fastlåsning. Butikkerne bruger forskelligt software til at sælge deres hardware, siger en hollandsk specialist i kompression og kopibeskyttelse til Reuters.

Dansk satsning på Microsoft

I Danmark er den danske musikbranche gået sammen om databasen Phonofile, der blandt andet sælger dansk og international musik gennem nye web-butikker fra Føtex og Bilka.

Phonofile tilbyder mere end 130.000 musiknumre og har lagt sig fast på Microsofts format, når musikken skal kopibeskyttes. Det drejer sig om hovedparten af numrene, mens 45.000 sange kan købes i MP3-format.

- Vi synes selvfølgelig, at det er ærgerligt, at der ikke er et standardformat. Når det er sagt, så prøver vi at have en platform, der er så uafhængig som muligt, siger Jesper Bang-Olesen, direktør for Phonofile.

Phonofile har lagt sig fast på Microsofts format, fordi det er det mest udbredte blandt forbrugerne. Alligevel har selskabet allerede oplevet problemer med danske musikkøbere, der ikke kunne få musikken til at spille på grund af kopibeskyttelsen.

Formatkrigen fortsætter

Jesper Bang-Olesen mener, at markedet for tiden er rodet, men at det bare er en gentagelse af tidligere tider, hvor ny teknologi er kommet på banen og formaterne har kæmpet om at erobre herredømmet.

- Det fortsætter nok et stykke tid, og så håber jeg bare, at hardwareproducenterne kan følge med og lave afspillere, der kan afspille alle formater, selv om de nok får svært ved det, siger han.

Han henviser til billige MP3-afspillere, der ikke kan afspille Microsofts musikformat og derfor ikke kan bruges til hovedparten af musikken på Phonofile.

Jesper Bang-Olesen mener samtidig, at industrien har en stor opgave i at uddanne forbrugerne, så de kan finde ud af at bruge de nye musikafspillere og formater.

Her har professor Giovanni Ziccardi fra universitet i Milano ikke de store forhåbninger.

- Udbredelsen af forskellige komprimerings- og antipirat-systemer vil næppe blive forstået af forbrugerne, forudser han over for Reuters.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Djurslands Bank

IT-udvikler

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen