Dansk piratkopiering runder milliarden

Mængden af ulovlige softwareprogrammer stiger støt. I Danmark alene har værdien af piratkopieret software ramt en milliard kroner, og i EU er mere end hver tredje program ulovligt.

Mere end hver tredje softwareprogram i EU er tyvstjålet. Og som med fodbold løber også Grækenland i dette tilfælde med pokalen, viser en undersøgelse fra analysefirmaet IDC.

I Danmark vurderes værdien af den piratkopierede software i 2003 at have rundet en milliard kroner, mens værdien i hele Europa er knap 60 milliarder kroner.

Ifølge IDC's tal er 26 procent af softwaren piratkopieret i Danmark, og vi er dermed det land i verden, hvor der piratkopieres tredjemindst. Kun USA og New Zealand klarer sig bedre.

Grækenland topper listen, og her vurderer IDC, at hele 63 procent af al software er piratkopieret.

Østlande ligger højt

De tidligere østbloklande ligger også gennemsnitligt højest på opgørelsen, og i både Estland, Letland, Litauen, Polen og Slovenien er mere end halvdelen af al software ulovligt.

Det er første år, at IDC foretager opgørelsen over piratkopieret software for den verdensomspændende organisation BSA, der har til formål at bekæmpe ulovlig brug af software i offentlige og private virksomheder og organisationer.

Medlemmerne af BSA tæller blandt andet virksomheder som Adobe, Microsoft, Apple, IBM, Macromedia og HP.

- Mens det samlede salg af software sidste år var omtrent 300 milliarder kroner, blev der installeret software for en værdi af 480 milliarder kroner, oplyser BSA.

Presser EU-medlemslande

Ifølge Beth Scott fra BSA?s europæiske afdeling kan tabene ved piratkopieringen aflæses i alle led af softwaremarkedets værdikæde.

Det gælder fra producenten, der har færre midler til kreativ udvikling, til leverandør- og distributionskæden, der har færre varer at handle med.

Selv en 10 procents reduktion i piratkopieringsraten inden 2006 kan skabe 250,000 nye arbejdspladser og generere omkring 134 millioner kroner i skatteindtægter, mener Beth Scott.

BSA opfordrer de europæiske lande til at stramme lovgivningerne, samt øge den offentlige støtte til intellektuel ejendomsret og kreative industrier på alle niveauer.

Konkret opfordrer BSA regeringerne i EU til at håndhæve blandt andet EU's direktiv om ophavsret, som under halvdelen af EU's medlemslande har implementeret på trods af, at fristen udløb for 18 måneder siden.

Relevant link

Undersøgelse af den globale piratkopiering fra IDC og BSA (PDF-fil)

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job