Fladskærme sender indtjeningen i vejret

Verdens andenstørste producent af LCD-fladskærme, LG Philips, fortsætter med at hive flere penge i kassen. Analytikere advarer dog om, at indtjeningen har toppet, fordi forbrugerne nu udsætter deres køb på grund af udsigten til faldende priser på de populære fladskærme.

Hollandsk-sydkoreanske LG Philips scorer indtil videre kassen på det stigende salg af fladskærme, skriver Reuters.

I andet kvartal i år blev selskabets overskud cirka 3,7 milliarder kroner, hvilket var en firedobling i forhold til samme periode året før.

LG Philips er et joint venture mellem elektronikgiganterne LG og Philips og er på verdensmarkedet for LCD-fladskærme kun overgået af Samsung.

Hidtil har markedet for de flade LCD-skærme været præget af stor efterspørgsel fra forbrugerne og mangel på vigtige komponenter fra leverandørernes side.

Det har været med til at drive indtjeningen i vejret, men analytikere mener, at det nu er ved at vende, fordi producenterne investerer kraftigt i nye fabrikker.

- Forbrugerne udsætter deres køb af LCD-skærme, fordi de hører, at priserne vil falde, siger en sydkoreansk analytiker til Reuters.

LG Philips er for tiden i gang med en børsnotering, men de forventede prisfald på LCD-skærme gør det svært at tiltrække investorer.

Indtægterne fra børsnoteringen skal gå til at bygge en ny fabrik. Det er en del af selskabets samlede plan om at investere næsten 130 milliarder kroner i nye fabrikker over de næste ti år.

Analytikere siger til Reuters, at prisen på en 17 tommer LCD-skærm har været stabil i andet kvartal, men at den ventes at falde med 25 procent i løbet af året.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS