Spammails er igen blevet hackernes yndlingsvåben: Men de har nye tricks i ærmet

Hackerne er igen begyndt at bruge spammails når du skal inficere en computer med malware. En ny analyse fra F-Secure viser, at antallet af ofre der klikker på spammails er steget til over 14 procent.

Artikel top billede

Selvom spammails er lige så gammelt et trick som internettet, så er det igen blevet hackernes mest effektive våben til at sprede malware og ondsindede internetadresser.

Det meddeler det finske sikkerhedsfirma F-Secure.

“E-mailspam er igen det mest populære værktøj til at sprede malware og inficerede links,” siger Päivi Tynninen, der er trusselsanalytiker hos F-Secure i en pressemeddelelse og fortsætter:

“Igennem de senere år er det fortsat blevet mere populært i takt med at it-systemer bliver mere sikre mod ondsindet software.”

Læs også: Afpresningsmail rammer Danmark: Jeg ved, at du har surfet porno!

Ifølge F-Secures analyse har fordlingen af spammails i det første halvår af 2018 været, at 46 procent har været dating-svindel, 23 procent er mails med en vedhæftet malwarefil mens 31 procent indeholdt links til inficerede hjemmesider.

Bruger nye tricks

Men selvom spammails er et gammelt trick, så har hackerne fundt nye metoder til at få os til at klikke på indholdet i de inficerede mails.

Læs også: Ingen af Googles 85.000 medarbejdere har været ramt af phishing-angreb i mere end halvandet år: Hemmeligheden er en fysisk nøgle

“I stedet for bare at vedhæfte en malwarefil, så ser vi at spammailen ofte indeholder et link der viser dig videre til en harmløs side, der derefter skal få dig videre til det inficerede indhold,” forklarer Päivi Tynninen i pressemeddelelsen.

“Det ekstra link er en metode, der skal sørge for at malwaren kan blive på siden så længe som muligt uden at blive opdaget.”

Derudover har det større succes hvis mailen ser ud til at komme fra en kendt afsender, og hvis indholdet kræver at offeret svarer inden for meget kort tid, forklarer F-Secure.

Læs også: Har du husket at nedskrive en politik for lagring af e-mail? Det bør du gøre straks

Og det ser tilsyneladende ud til at have virket. Ifølge analysen er antallet af brugere, der klikker på inficerede spammails steget fra 13,4 procent i sidste halvdel af 2017 til 14,2 procent i de første seks måneder af 2018.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura