Blockchain-rapport revser industrien: Størstedelen af de førende kryptovalutaer er ubrugelige

60 ud af de førende 100 blockchain-valutaer fungerer ikke, fastslår undersøgelse fra ’Invest in Blockchain’.

Artikel top billede

Til trods for efterårets boom indenfor kryptovalutaer står det skidt til med udviklingen af 60 af de 100 mest værdifulde kryptovalutaer på markedet i dag.

I en opgørelse af det krypto-fokuserede analyseinstitut ’Invest in Blockchain’ fremgår det, at 60 procent af de førende blockchain-baserede valutaer stadig ikke kan levere et fungerende produkt.

Det er til trods for, at de har rejst millioner af dollar til udvikling.

I undersøgelsen dumper instituttet kryptovalutaer for deres manglende evne til ’at levere et produkt til offentligheden, som bliver benyttet dagligt’. Det skriver The Next Web.

Se også: Blockchain-guru: Her er de syv blockchain-muligheder, som du bør satse på

Her fremhæver Invest in Blockchain kryptovalutaen dApp, som ikke kan mønstre hverken en use case eller en aktiv brugerskare - til trods for at bryste sig af at have et fungerende produkt.

Førende kryptovalutaer som bitcoin, ethereum, ripple, stellar, litecoin og bitcoin cash lever alle sammen op til gruppens definitioner.

Fælles for de fungerende kryptoplatforme er, at de enten virker som betalingsløsninger (som bitcoin eller litecoin) eller som platform til smart-kontrakter (som ethereum)

Enkelte kryptovalutaer falder udenfor de to områder, som Augur der sigter efter at tilbyde en decentraliseret markedsplads for fremtidige begivenheder – en børs for spekulationer.

Se også: Markedet for kryptovaluta rammer ny bund: På laveste niveau siden november

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S