Nets risikerer millionbøde for konkurrenceforvridende adfærd

Nets risikerer en bøde i millionklassen for overtrædelse af konkurrenceloven, efter Konkurrencerådet har anmeldt selskabet til bagmandspolitiet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Nets risikerer en bøde i millionstørrelsen, hvis selskabet ender med at blive dømt for konkurrenceforvridende adfærd, skriver Finanswatch.

Nets er netop blevet anmeldt til bagmandspolitiet af Konkurrencerådet, der mener, at Nets-datterselskabet Teller over en årrække har misbrugt sin position på markedet til at fremme egne interesser.

Det kan du læse mere her om her: Konkurrencerådet anmelder Nets til politiet

Ifølge Finanswatch blev konkurrencelovgivningen skærpet markant i 2013.

Her blev strafferammen for mindre alvorlige overtrædelser af konkurrenceloven hævet fra maksimalt at kunne være en bøde på en halv million kroner til nu fire millioner kroner.

“For alvorligere overtrædelser af konkurrencereglerne er bødeniveauet nu på mellem fire og 20 millioner kroner,, mens de meget alvorlige overtrædelser mindst skal koste en bøde på 20 millioner kroner og principielt kan gå helt op til 10 procent af en årsomsætning,” skriver sitet.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision