Nyt verdenspatent på æøå-domæner

Den libanesisk-amerikanske forretningsmand Walid Tout har fået verdenspatent på en domæneteknologi, som kan oversætte specialtegn som æøå til engelsk. Dermed har han reelt fået verdenspatent på æøå-domæner. Det kan blokere for de tusindvis af æøå-adresser, som danske virksomheder har købt dyrt ind.

Introduktionen af æøå-domæner på internettet har fået en streg i regningen af den libanesisk-amerikanske forretningsmand Walid Tout, der netop har taget verdenspatent på brugen af blandt andet æøå-domæner, skriver Børsen.

Hidtil har Walid Touts patent kun dækket USA, men han er nu blevet godkendt af de europæiske patentmyndigheder, der har godkendt patenterne på en række af de teknologier, som kan oversætte domænenavne med specialtegn til et domænenavn med engelske tegn.

Rift om danske domæner

DK Hostmaster har netop afsluttet udstedelsen af 14.000 domænenavne med æøå, hvor de 1.000 blev udstedt efter lodtrækning, efter loftet på 12.000 kroner var blevet nået.

Neil Cohen, chefjurist i GPCI (General Patent Corporation International) - som Walid Tout har overdraget licensieringen og håndhævelsen til - ønsker ikke at løfte sløret for, hvordan patentet vil blive håndhævet.

GPCI har i forvejen sagsøgt Verisign, der gratis tilader internetbrugere at hente lille program, som kan oversætte specialtegn til engelsk.

Det sker for at håndhæve Walid Touts patent, som GPCI gerne ser bliver drivkraften bag internettets udrulning i de ikke-engelsktalende lande, hedder det.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job