Amerikansk delstat forbyder dårlige passwords: Alle enheder forbundet til internettet skal have unikke passwords inden 2020

Det skal være slut med dårlige passwords i den amerikanske delstat Californien. I hvert fald når det gælder internet-forundende produkter, der bliver solgt i delstaten. Det forsøger en ny lov nemlig at få stoppet.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

I Californien kan borgerne snart se frem til, at alle enheder der er forbundet til internettet og som bliver solgt i den amerikanske delstat som udgangspunkt skal have et unikt password.

Det skriver motherboard.

Delstaten har nemlig vedtaget at fra 2020 skal producenter af routere og andre internet-enheder med et stanardpasword stramme sig noget mere an, når de tildeler brugerne et password.

"Manglen på basal sikkerhed på enheder forbundet til internette underminerer sikkerheden for Californiens borgere, og giver hackere mulighed for at bruge dagligdagsprodukter imod os," lyder det fra Hannah-Beth Jackson, der er en af politikerne bag loven, ifølge Motherboard.

Det amerikanske medie nævner dog ikke noget om, hvad kravene til de nye passwords bliver.

Dårlige passwords kostede 2.000 brugeres oplysninger

Herhjemme betød dårlige passwords, ifølge selskabet selv, at omkring 2.000 Stofa-kunder fik komprimiteret deres oplysninger.

Her var det dog de passwords kunderne selv havde valgt, der tilsyneladende ikke var gode nok.

Læs mere her: Stofa ramt af hackerangreb: Knap 2.000 kunders data lækket

"Vi har kontaktet berørte kunder direkte, hvor vi opfordrer dem til at skifte deres adgangskode og bedt dem om at styrke sikkerheden i deres adgangskode, for det er sandsynligvis derfor, at nogen har fået adgang til de her data,” sagde Marianne Skaanning Ebbesen, der er kommunikationschef hos Stofa, i forbindelse med angrebet sidste måned.

Her havde hackerne tilsyneladende forsøgt sig med en række almindelig passwords for at forsøge at gætte stofakundernes passwords.

Ti dage senere blev den populære ad-blocker tjeneste AdGuard, ramt af et såkaldt 'stuffint' angreb, hvor hackerne også udnytter dårlige og kompromiterede passwords til at få adgang til brugernes konti.

Læs mere her: Populær ad-blocker ramt af hackerangreb: Har nulstillet alle brugeres passwords

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S