Amerikansk delstat forbyder dårlige passwords: Alle enheder forbundet til internettet skal have unikke passwords inden 2020

Det skal være slut med dårlige passwords i den amerikanske delstat Californien. I hvert fald når det gælder internet-forundende produkter, der bliver solgt i delstaten. Det forsøger en ny lov nemlig at få stoppet.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

I Californien kan borgerne snart se frem til, at alle enheder der er forbundet til internettet og som bliver solgt i den amerikanske delstat som udgangspunkt skal have et unikt password.

Det skriver motherboard.

Delstaten har nemlig vedtaget at fra 2020 skal producenter af routere og andre internet-enheder med et stanardpasword stramme sig noget mere an, når de tildeler brugerne et password.

"Manglen på basal sikkerhed på enheder forbundet til internette underminerer sikkerheden for Californiens borgere, og giver hackere mulighed for at bruge dagligdagsprodukter imod os," lyder det fra Hannah-Beth Jackson, der er en af politikerne bag loven, ifølge Motherboard.

Det amerikanske medie nævner dog ikke noget om, hvad kravene til de nye passwords bliver.

Dårlige passwords kostede 2.000 brugeres oplysninger

Herhjemme betød dårlige passwords, ifølge selskabet selv, at omkring 2.000 Stofa-kunder fik komprimiteret deres oplysninger.

Her var det dog de passwords kunderne selv havde valgt, der tilsyneladende ikke var gode nok.

Læs mere her: Stofa ramt af hackerangreb: Knap 2.000 kunders data lækket

"Vi har kontaktet berørte kunder direkte, hvor vi opfordrer dem til at skifte deres adgangskode og bedt dem om at styrke sikkerheden i deres adgangskode, for det er sandsynligvis derfor, at nogen har fået adgang til de her data,” sagde Marianne Skaanning Ebbesen, der er kommunikationschef hos Stofa, i forbindelse med angrebet sidste måned.

Her havde hackerne tilsyneladende forsøgt sig med en række almindelig passwords for at forsøge at gætte stofakundernes passwords.

Ti dage senere blev den populære ad-blocker tjeneste AdGuard, ramt af et såkaldt 'stuffint' angreb, hvor hackerne også udnytter dårlige og kompromiterede passwords til at få adgang til brugernes konti.

Læs mere her: Populær ad-blocker ramt af hackerangreb: Har nulstillet alle brugeres passwords

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job