Kamp om fremtidens dvd-standard

En række af de store japanske teknologi-producenter optrapper kampen om fremtidens dvd-standard. På den ene side står Toshiba med partnere, som har indledt en charmeoffensiv for sit HD DVD-format. På den anden side står Blu-ray-teknologien, som blandt andre Sony foretrækker.

Den japanske teknologi-kæmpe Toshiba har sammen med sine partnere for alvor lagt sig i selen for at være det selskab, der fastlægger fremtidens dvd-format.

Toshiba-alliancen arbejder for at fremme sit HD DVD-format, der er i åben konkurrence med Blu-ray-teknologien om at blive den gældende standard for den næste generation af dvd-optagere.

Blu-ray understøttes af langt de fleste af de store elektronik-producenter som Sony, Matsushita, Dell og HP.

Godkendt af sammenslutning

Til gengæld er HD DVD det eneste officielle format, der er autoriseret og godkendt af den internationale sammenslutning DVD Forum.

I denne kamp slår Toshiba nu på tromme for sit eget HD DVD-format. Ifølge Toshiba er selskabet på vej med en ny dvd-optager, som er i stand til at lagre mere end otte timers indhold af høj standard på én dvd-skive.

Samtidig erklærer en af Japans største distributører af dvd-film, Pony Canyon, at film i Toshiba-alliancens format, HD DVD, vil finde vej på hylderne i løbet af begyndelsen af næste år.

HD DVD vil desuden blive kompatibel med Microsofts kommende Windows-generation med kodenavnet Longhorn.

Nogle af de vigtigste spillere på markedet - de store Hollywood-filmstudier - har imidlertid ikke valgt side endnu. En undtagelse er Sony, der planlægger at lancere de første titler i Blu-ray-formatet i 2006.

Sony har allerede sendt de første dvd-optagere baseret på Blu-ray-teknologien ud i butikkerne. Deres optage-kapacitet er mere end fem gange større end de nuværende optageres. Der findes ikke endnu præ-optagede skiver i de nye formater.

Den nuværende standard for dvd-optagere bygger på teknologi, som primært er udviklet af Toshiba og Matsushita, som begge er klar over, at der er store summer på spil. Der blev alene sidste år produceret mere end 60 millioner dvd-afspillere og -optagere sidste år verden over.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS