Her er klodens første foldbare smartphone

Den allerførste foldbare smartphone er en tablet i lommeformat.

Artikel top billede

Mobilproducenter har igennem den seneste årrække har forsøgt at klemme stadigt større displays ned i smartphones.

Udviklingen synes dog at have mødt en fysisk begrænsning i selve mobilens størrelse – skærmen kan som bekendt kun gå helt ud til kanten.

Foldbar OLED-skærmteknologi gør det nu muligt at bryde med den begrænsning.

Det beviser kinesiske Royole, som denne uge lancerer klodens første foldbare smartphone: den hedder ’FlexPai’.

Her er det lykkedes at klemme et 7,8 tommer stort display ned i en foldbar størrelse. Med sit 4:3 format i fuld udfoldelse, svarer det til omkring samme skærmareal og format, som den man finder i Apples iPad mini. Opløsningen er på i alt 1.920 x 1.440 pixels.

Når den er klappet sammen, fordeles indholdet på tre skærme, den primære skærm i 16:9 format (810 x 1.440 pixels), bagskærmen i 18:9 format (720 x 1.440 pixels samt en kantskærm (390 x 1.440 pixels).

Det unikke display kan ifølge producenten holde til at blive åbnet og lukket 200.000 gange.

Enheden kører med en særlig tilpasning af Android styresystemet, en 8. serie snapdragon processor på 2,8 GHZ sammen med enten 6 eller 8GB RAM. Batteriet ombord er på 3.800 mAh.

Til trods for et lovende teknikblad er FlexPai ifølge The Verge præget af at være en udvikler-version.

Det forlyder fra den side, at maskinen kører langsomt og at flere bugs optræder under brug. Værst er, at apps har tendens til at starte op i utide, mens skærmen uprovokeret skifter retning fra portræt til landskabsformat.

Læs også: Samsung på vej med verdens første sammenfoldelige smartphone: Ventes klar i 2019

Den første blandt flere

Vil man være først til at prøve mulighederne i en foldbar smartphone, skal man slippe i alt 8.999 kinesiske yuan, hvilket svarer til omkring 8.500 kroner herhjemme.

Den kan forudbestilles allerede nu, på Royoles hjemmeside, i en såkaldt ’Developpers Edition’ (læs: betaudgave), med salgsstart i december.

Royole FlexPai kan dog være kimen til en større trend, for Samsung antyder allerede nu kraftigt, at en foldbar smartphone også vil blive offentliggjort 7. november.

Sydkoreanske LG skulle ifølge verserende rygter også være i færd med at udvikle en foldbar sag.

Læs også: To ugers nedtælling: Samsung sætter dato på, hvornår den første foldbare smartphone offentliggøres

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S