To iværksættere i nyt projekt
De to unge grundlæggere af internetvirksomhederne gratis-ting.dk og shopman.dk, 24-årige Jacob Mogensen og 22-årige Michael Jensen, er gået sammen om at skabe et nyt konkurrence-koncept på internettet med navnet evind.dk. Siden tilbyder konkurrencelystne danskere at finde de mest attraktive konkurrencer på nettet. De to unge iværksættere vurderer, at forbrugerne på sigt er klar til at betale for ydelsen. Det vil betyde, at evind.dk klarer det hele og forbrugerne bare kan læne sig tilbage og vente på, at præmierne dumper ind. (Børsen)
Revisor forlader fupbanker
Den bedrageridømte finansmand Michael Trastrup - der står bag flere net-fupbanker - beskylder tidligere samarbejdspartnere for at have udsendt et falsk årsregnskab i hans navn. Desuden har hans revisor trukket sig fra samarbejdet. Michael Trastrup har politianmeldt to tidligere samarbejdspartnere for at have indleveret et falsk regnskab med falsk revisorpåtegning og en forfalskning af hans underskrift. Til gengæld har revisorselskabet Deloitte & Touche politianmeldt Michael Trastrup-selskabet Natcom Bankier for at have misbrugt selskabets navn og forfalsket en partners underskrift. (Morgenavisen Jyllands-Posten)
It-nedbrud rammer TDC
Et alvorligt it-nedbrud har sat en tjeneste under TDC Forlag ud af spillet i fem dage, hvor virksomheder kan kreditvurdere kunder og samarbejdspartnere. Via tjenesten kan de bestille årsregnskaber for de konkrete virksomheder, men en genstridig server har sat en stopper for onlinetjenesten. TDC mener, at fejlen ligger hos samarbejdspartneren Bonnier og meddeler, at tjenesten er i luften igen tirsdag morgen. (Morgenavisen Jyllands-Posten)
Mobning skal bekæmpes via nettet
Lærerne kan fra det nye skoleårs begyndelse i næste uge anvende internettet til at bekæmpe den omfattende mobning blandt skoleeleverne. En ny vidensbank skal anvendes til at afsløre dårlige mønstre i klasserne og styrke lærernes indsats over for problemet. Den såkaldte mobbenøgle fungerer som et elektronisk spørgeskema, som eleverne skal udfylde, hvorefter læreren kan få svar på, hvordan det sociale miljø er i klassen. (Berlingske Tidende)