Til næste år vil Airbnb indberette alle sine danske brugere til Skat

I fremtiden bliver der ikke plads til sortepenge på udlejningsplatformen AirBnb, der til næste år automatisk vil indberette alle sine danske udlejere til Skat. Til gengæld får udlejerne en række skattemæssige fordele.

Artikel top billede

Hvis en ny lov bliver vedtaget, så vil AirBnb fra og med 1. juli næste år indberette alle udelejere, der er bosiddende i Danmark til Skat.

Det oplyser virksomheden i en pressemeddelelse, der kommer netop som Folketinget torsdag førstebehandler et forslag, der skal sikre, at der bliver betalt Skat af indtægter, der stammer fra platforme som baserer sig på såkaldt deleøkonomi.

”Over de seneste måneder har vi lyttet til vores fællesskab af værter og gæster og oplevet deres overvældende opbakning til forslagene, som både er gode nyheder for lokale værter, lokalsamfund og den danske stat”.

”Airbnb ønsker at være en god samarbejdspartner, og vi vil gerne bruge vores platform til at hjælpe med at styrke deleøkonomien i Danmark. Vi ønsker at fortsætte samarbejdet med Danmark og med andre regeringer verden over for at udbrede budskabet om fordelene ved at dele sit hjem,” siger Hadi Moussa, General Manager Northern Europe, Airbnb ifølge en pressemeddelelse.

Lokker med fordele

Med den nye aftale har regeringen valgt at stille en række gulerødder i udsigt for virksomheder, der som Airbnb vælger at samarbejde med Skat.

Aftalen betyder, at brugere af Airbnb og andre platforme, der indberetter til Skat, kan udleje deres helårsbolig mellem 70 og 100 nætter om året. På platforme der ikke automatisk indberetter, vil det tal nu være 30 nætter.

Derudover betyder aftalen også, at brugere af platformene, der indeberetter til Skat, nu skattefrit kan tjene 28.000 kroner om året på udlejning af helårsboliger og 40.000 kroner på udlejning af sommerhuse og ferieboliger.

Her lyder beløbet på blot 11.000 kroner for brugere af platforme, der ikke indberetter til skat.

Skatteministeren: Det er win-win
Skatteminister Karsten Lauritzen oplyser i en pressemeddelelse, at aftalen er et vigtigt skridt i kampen for at sikre, at udlejere på deleøkonomi-platforme som Airbnb betaler den korrekt Skat.

”Det er en meget vigtig milepæl for en blomstrende deleøkonomi i Danmark, at de deleøkonomiske platforme som for eksempel Airbnb indberetter udlejernes indtægter direkte til skattemyndighederne. Det vil gøre det lettere for udlejere at holde styr på skattebetalingen, fordi det vil ske helt automatisk. Guleroden, vi til gengæld giver udlejerne, er et højere bundfradrag, så de kan beholde flere af lejeindtægterne i egen lomme. Det er en win-win-situation. Og jeg er glad for, at Airbnb ønsker at bidrage til det”, siger skatteminister Karsten Lauritzen ifølge pressemeddelelsen.

Læs også:[url= https://www.computerworld.dk/art/243410] Slut med beskyldninger om sort deleøkonomi: Nu vil Airbnb indberette dine lejeindtægter til Skat[/url]

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos