Intel udskyder højhastigheds Pentium 4

En fire gigahertz Pentium 4-processor er det næste i rækken af produkter, som chipgiganten Intel nu må udskyde. Den hurtige processor forventes nu først klar i 2005. Intels topchef, Craig Barrett, gav i sidste uge alle Intel-medarbejdere en opsang på grund af for mange forsinkelser og produktfejl.

Det bliver først i 2005, at chipgiganten Intel sender en Pentium 4-processorer med en klokfrekvens på fire gigahertz på gaden.

Den lynhurtige processor skulle ellers have været på markedet allerede i år, men Intel mener ikke, at selskabet er i stand til at levere den nye processorer i tilstrækkelige mængder.

Udskydelsen kommer efter, at Intel tidligere har udskudt både sin Prescott-processor til stationære pc'er og sin Dothan-processor til bærbare pc'er. Begge processorer er skabt ved hjælp af Intels nye 90-nanometer produktionsteknologi.

Samtidig blev Intels nye multimedie-chipsæt Grantsdale - som Intel ser som et af selskabets vigtigste produkter i flere år - ramt af designfejl, så Intel måtte trække visse chipsæt tilbage.

De mange fejl og forsinkelser fik i sidste uge Intels topchef, Craig Barrett, til at gå på barrikaderne og give en opsang til chipproducentens omkring 80.000 ansatte.

- Selv om det går godt, så skaber produktionsproblemer og forsinkelser bølger i branchen, som igen resulterer i mindre tilfredse kunder og en mindre tilfreds Intel, skrev Craig Barrett i et brev til de ansatte.

Samtidig har AMD stor succes med selskabets Athlon 64-processor, som i først halvår 2004 har været med til at give Intels udfordrer både storvækst og overskud.

Over for Financial Times peger analytikere på, at den øgede konkurrence kan føre til flere fejl, når chipproducenter presser nye teknologier til det yderste.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere