Huaweis kontor i København ransaget af dansk politi: To personer udvist af Danmark

To personer er blevet bortvist, efter at politiet torsdag ransagede Huaweis kontorer i København.

Artikel top billede

Torsdag ransagede dansk politiet Huaweis kontor på Teglholmen i København for at kontrollere, om medarbejderne havde gyldige arbejdstilladelser.

Det skriver erhvervsmediet Bloomberg.

Efter ransagningen blev fire personer anholdt for ikke at have en gyldig arbejdstilladelse, men sigtelserne blev angiveligt droppet igen.

Ifølge erhvervsmediet var ransagningen ifølge dansk politi en del af et "rutine-efterforskning", som politiet "jævnligt" gennemgår på arbejdspladser med mange udenlandske medarbejdere.

To medarbejdere er dog blevet bortvist efter ransagningen.

Computerworld erfarer, at et stort antal politifolk deltog i ransagningen, som tog flere timer.

Der er i følge Bloomberg ikke noget der tyder på, at ransageningen har nogen forbindelse til de anklager om spionage, som den kinesiske teleproducent for tiden oplever fra flere lande.

Bagmandspolitiet afviser at fortælle yderligere om ransagningen til Computerworld, ligesom politiet heller ikke vil bekræfte, at ransagningen har fundet sted.

“Hvis vi har været derude, vil vi ikke fortælle noget om det. Du kan jo skrive, hvad du vil, men vi har ingen kommentarer,” lyder fra anklagemyndighedens kommunikationschef, Mikkel Thastum, til Computerworld.

Københavns politi har dog bekræftet ransagningen over for DR Nyheder, der skriver, at fire personer er blevet sigtet for at bryde udlændingelovens bestemmelser om ophold og arbejde i Danmark.

Computerworld har forsøgt at få en kommentar fra Huawei, men selskabet henviser til, at alle spørgsmål skal sendes skriftligt i en mail. Vi arbejder fortsat på at få en kommentar fra Huawei.

Læs også:

Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S