Mere end 800 millioner kroner låst inde efter dødsfald: Glemte at give kodeord videre

En canadisk børs, der handler med kryptovaluta, har mistet over 800 millioner kroner af kundernes digitale valuta efter, at stifteren er død.

Artikel top billede

Stifteren af den canadiske kryptovalutabørs QuadrigaCX er død, og det har kostet flere af virksomhedens kunder dyrt.

Den nu afdøde stifter fik nemlig aldrig videregivet adgangskoden til sin laptop, og dermed har mere 100.000 kunder mistet adgangen til deres kryptovaluta.

Computeren indeholder kryptovalutaer med en samlet værdi på 137 millioner dollar, eller hvad der svarer til 891 millioner kroner.

Det skriver mediet ArsTechnica.

Læs også: Ny krypto-malware angriber virksomheder: Kan sprede sig til hele netværket i al hemmelighed

På linje med mange andre krypro-børser opbevarer QuadrigaCX nemlig størstedelen af selskabets kryptovaluta i en såkaldt 'Cold Wallet,' der er en laptop som ikke er forbundet til internettet.

Den var tilsyneladende krypteret så godt, at kun stiftere har haft mulighed for at få adgang til den.

Dermed kan virksomheden selv og de 100.000 kunder nu ikke længere få adgang til de opbevarede digitale valuta.

Læs også:

Krypto-kollaps: Det kan ikke længere svare sig at udvinde bitcoins

Kæmpe krypto-kup: It-kriminelle stjæler bitcoin for et trecifret millionbeløb

Ny afgørelse: Danske krypto-børser skal udlevere data om alle handler til Skattestyrelsen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS