App-pirater har knækket Apple-teknologi: Udsender modificerede udgaver af populære apps

Hackere har fundet en måde at omgå Apples sikkerhedsforanstaltninger, så de kan distribuere modificerede apps til iPhones - blandt andet renset for reklamer og betalings-moduler.

Artikel top billede

Hackere har fundet en måde at distribuere modificerede pirat-apps til iPhones ved hjælp af digitale certifikater.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters har de indtil videre udsendt hackede versioner af populære apps som Spotify, Angry Birds og Pokemon Go samt en række andre.

De bliver udsendt af software-distributører, der har navne som TutuApp, Panda Helper, AppValley og TweakBox.

Disse distrubutører anvender ifølge Reuters såkaldte enterprise developer-certifikater til at udsende de modificerede versioner af de pågældende apps.

Nogle af de modificerede udgaver er annoncefri, mens andre omgår de forskellige betalingsmodeller og købskrav i programmerne.

Ifølge Reuters ‘frateger de dermed Apple og andre app-producenter lovlig omsætning.’

Desuden bryder de Apples regel om, at alle apps til iPhone skal distribueres via App Store.

Apple har imidlertid ingen mulighed for at tracke distributionen af de pågældenede certifikater i realtid.

Apple har efter at være blevet kontaktet af Reuters bannet flere af de pågældende selskaber. Men efter få dage var de i gang igen med nye certifikater i hånden.

Apple vil dog fra om en måneds tid begynde at anvende to faktor-autentificering, når man skal koble på en udvikler-konto. Det skal en gang for alle lukke for misbruget, hedder det.

Både Spotify, Rovio (Angry Birds) og Niantic (Pokemon Go) er opmærksomme på problemet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S