App-pirater har knækket Apple-teknologi: Udsender modificerede udgaver af populære apps

Hackere har fundet en måde at omgå Apples sikkerhedsforanstaltninger, så de kan distribuere modificerede apps til iPhones - blandt andet renset for reklamer og betalings-moduler.

Artikel top billede

Hackere har fundet en måde at distribuere modificerede pirat-apps til iPhones ved hjælp af digitale certifikater.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters har de indtil videre udsendt hackede versioner af populære apps som Spotify, Angry Birds og Pokemon Go samt en række andre.

De bliver udsendt af software-distributører, der har navne som TutuApp, Panda Helper, AppValley og TweakBox.

Disse distrubutører anvender ifølge Reuters såkaldte enterprise developer-certifikater til at udsende de modificerede versioner af de pågældende apps.

Nogle af de modificerede udgaver er annoncefri, mens andre omgår de forskellige betalingsmodeller og købskrav i programmerne.

Ifølge Reuters ‘frateger de dermed Apple og andre app-producenter lovlig omsætning.’

Desuden bryder de Apples regel om, at alle apps til iPhone skal distribueres via App Store.

Apple har imidlertid ingen mulighed for at tracke distributionen af de pågældenede certifikater i realtid.

Apple har efter at være blevet kontaktet af Reuters bannet flere af de pågældende selskaber. Men efter få dage var de i gang igen med nye certifikater i hånden.

Apple vil dog fra om en måneds tid begynde at anvende to faktor-autentificering, når man skal koble på en udvikler-konto. Det skal en gang for alle lukke for misbruget, hedder det.

Både Spotify, Rovio (Angry Birds) og Niantic (Pokemon Go) er opmærksomme på problemet.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S