App-pirater har knækket Apple-teknologi: Udsender modificerede udgaver af populære apps

Hackere har fundet en måde at omgå Apples sikkerhedsforanstaltninger, så de kan distribuere modificerede apps til iPhones - blandt andet renset for reklamer og betalings-moduler.

Artikel top billede

Hackere har fundet en måde at distribuere modificerede pirat-apps til iPhones ved hjælp af digitale certifikater.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters har de indtil videre udsendt hackede versioner af populære apps som Spotify, Angry Birds og Pokemon Go samt en række andre.

De bliver udsendt af software-distributører, der har navne som TutuApp, Panda Helper, AppValley og TweakBox.

Disse distrubutører anvender ifølge Reuters såkaldte enterprise developer-certifikater til at udsende de modificerede versioner af de pågældende apps.

Nogle af de modificerede udgaver er annoncefri, mens andre omgår de forskellige betalingsmodeller og købskrav i programmerne.

Ifølge Reuters ‘frateger de dermed Apple og andre app-producenter lovlig omsætning.’

Desuden bryder de Apples regel om, at alle apps til iPhone skal distribueres via App Store.

Apple har imidlertid ingen mulighed for at tracke distributionen af de pågældenede certifikater i realtid.

Apple har efter at være blevet kontaktet af Reuters bannet flere af de pågældende selskaber. Men efter få dage var de i gang igen med nye certifikater i hånden.

Apple vil dog fra om en måneds tid begynde at anvende to faktor-autentificering, når man skal koble på en udvikler-konto. Det skal en gang for alle lukke for misbruget, hedder det.

Både Spotify, Rovio (Angry Birds) og Niantic (Pokemon Go) er opmærksomme på problemet.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse