App-pirater har knækket Apple-teknologi: Udsender modificerede udgaver af populære apps

Hackere har fundet en måde at omgå Apples sikkerhedsforanstaltninger, så de kan distribuere modificerede apps til iPhones - blandt andet renset for reklamer og betalings-moduler.

Artikel top billede

Hackere har fundet en måde at distribuere modificerede pirat-apps til iPhones ved hjælp af digitale certifikater.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters har de indtil videre udsendt hackede versioner af populære apps som Spotify, Angry Birds og Pokemon Go samt en række andre.

De bliver udsendt af software-distributører, der har navne som TutuApp, Panda Helper, AppValley og TweakBox.

Disse distrubutører anvender ifølge Reuters såkaldte enterprise developer-certifikater til at udsende de modificerede versioner af de pågældende apps.

Nogle af de modificerede udgaver er annoncefri, mens andre omgår de forskellige betalingsmodeller og købskrav i programmerne.

Ifølge Reuters ‘frateger de dermed Apple og andre app-producenter lovlig omsætning.’

Desuden bryder de Apples regel om, at alle apps til iPhone skal distribueres via App Store.

Apple har imidlertid ingen mulighed for at tracke distributionen af de pågældenede certifikater i realtid.

Apple har efter at være blevet kontaktet af Reuters bannet flere af de pågældende selskaber. Men efter få dage var de i gang igen med nye certifikater i hånden.

Apple vil dog fra om en måneds tid begynde at anvende to faktor-autentificering, når man skal koble på en udvikler-konto. Det skal en gang for alle lukke for misbruget, hedder det.

Både Spotify, Rovio (Angry Birds) og Niantic (Pokemon Go) er opmærksomme på problemet.

Annonceindlæg fra Computerworld

Open Source AI er på vej ind i kommunerne

Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S