App-pirater har knækket Apple-teknologi: Udsender modificerede udgaver af populære apps

Hackere har fundet en måde at omgå Apples sikkerhedsforanstaltninger, så de kan distribuere modificerede apps til iPhones - blandt andet renset for reklamer og betalings-moduler.

Artikel top billede

Hackere har fundet en måde at distribuere modificerede pirat-apps til iPhones ved hjælp af digitale certifikater.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters har de indtil videre udsendt hackede versioner af populære apps som Spotify, Angry Birds og Pokemon Go samt en række andre.

De bliver udsendt af software-distributører, der har navne som TutuApp, Panda Helper, AppValley og TweakBox.

Disse distrubutører anvender ifølge Reuters såkaldte enterprise developer-certifikater til at udsende de modificerede versioner af de pågældende apps.

Nogle af de modificerede udgaver er annoncefri, mens andre omgår de forskellige betalingsmodeller og købskrav i programmerne.

Ifølge Reuters ‘frateger de dermed Apple og andre app-producenter lovlig omsætning.’

Desuden bryder de Apples regel om, at alle apps til iPhone skal distribueres via App Store.

Apple har imidlertid ingen mulighed for at tracke distributionen af de pågældenede certifikater i realtid.

Apple har efter at være blevet kontaktet af Reuters bannet flere af de pågældende selskaber. Men efter få dage var de i gang igen med nye certifikater i hånden.

Apple vil dog fra om en måneds tid begynde at anvende to faktor-autentificering, når man skal koble på en udvikler-konto. Det skal en gang for alle lukke for misbruget, hedder det.

Både Spotify, Rovio (Angry Birds) og Niantic (Pokemon Go) er opmærksomme på problemet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Internal Account Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S