Leverandører presser kommuner til databehandleraftaler: Bliver truet med at opsige aftaler

Flere danske kommuner føler, at de bliver truet af leverandører til at indgå databehandleraftaler, selvom kommunen ikke mener at det er nødvendigt.

Artikel top billede

Hvem har ansvaret for brugernes data? Det spørgsmål er blevet helt afgørende siden 25. maj, hvor GDPR trådte i kraft.

Men flere kommuner oplever, at leverandører stiller krav til at kommunen skal have en såkaldt databehandleraftale, hvor kommunen er ansvarlig for at it-sikkerheden er i orden.

Det skriver it-mediet Version2.

Men i flere tilfælde har kommunen slet ikke mulighed for at have indflydelse på sikkerheden, da der er tale om standardprodukter.

“Leverandøren kan være interesseret i at have en databehandleraftale, fordi det økonomiske ansvar i tilfælde af databrud i så fald ligger hos kommunen. Men det, der så bliver interessant, er, når vi render ind i de situationer, hvor vi reelt set ikke har nogen instruktionsbeføjelse, fordi løsningen bliver leveret ‘as is’,” siger Jens Kjellerup, der er digitaliseringschef i Ballerup Kommune til Version2.

Netop Ballerup Kommune har selv oplevet, at en leverandør har krævet at kommunen fik en databehandleraftale med e-boks, for at man ville fortsætte samarbejdet.

Dyrt at lave unødvendige aftaler

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan det kan blive dyrt for kommuner at indgå unødvendige databehandleraftaler.

Mange kommuner har nemlig tidligere indgået unødige aftaler med leverandører uden at tage stilling til, om det rent faktisk er nødvendigt.

“Umiddelbart virker det pænt og ordentligt, at leverandører, der har fået oplysninger om borgere i forbindelse med en opgave for kommunen, sender os en databehandleraftale til underskrift. Men vi risikerer at skyde os selv i foden ved at skrive under på aftalerne og dermed påtage os de forpligtelser og omkostninger, der følger med at være dataansvarlige – ikke mindst i forbindelse med kontrollen af, om leverandørerne håndterer data korrekt,” sagde Henrik Brix, it-chef i Favrskov Kommune i den forbindelse til kommunernes it-magasin, KIT.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS