Leverandører presser kommuner til databehandleraftaler: Bliver truet med at opsige aftaler

Flere danske kommuner føler, at de bliver truet af leverandører til at indgå databehandleraftaler, selvom kommunen ikke mener at det er nødvendigt.

Artikel top billede

Hvem har ansvaret for brugernes data? Det spørgsmål er blevet helt afgørende siden 25. maj, hvor GDPR trådte i kraft.

Men flere kommuner oplever, at leverandører stiller krav til at kommunen skal have en såkaldt databehandleraftale, hvor kommunen er ansvarlig for at it-sikkerheden er i orden.

Det skriver it-mediet Version2.

Men i flere tilfælde har kommunen slet ikke mulighed for at have indflydelse på sikkerheden, da der er tale om standardprodukter.

“Leverandøren kan være interesseret i at have en databehandleraftale, fordi det økonomiske ansvar i tilfælde af databrud i så fald ligger hos kommunen. Men det, der så bliver interessant, er, når vi render ind i de situationer, hvor vi reelt set ikke har nogen instruktionsbeføjelse, fordi løsningen bliver leveret ‘as is’,” siger Jens Kjellerup, der er digitaliseringschef i Ballerup Kommune til Version2.

Netop Ballerup Kommune har selv oplevet, at en leverandør har krævet at kommunen fik en databehandleraftale med e-boks, for at man ville fortsætte samarbejdet.

Dyrt at lave unødvendige aftaler

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan det kan blive dyrt for kommuner at indgå unødvendige databehandleraftaler.

Mange kommuner har nemlig tidligere indgået unødige aftaler med leverandører uden at tage stilling til, om det rent faktisk er nødvendigt.

“Umiddelbart virker det pænt og ordentligt, at leverandører, der har fået oplysninger om borgere i forbindelse med en opgave for kommunen, sender os en databehandleraftale til underskrift. Men vi risikerer at skyde os selv i foden ved at skrive under på aftalerne og dermed påtage os de forpligtelser og omkostninger, der følger med at være dataansvarlige – ikke mindst i forbindelse med kontrollen af, om leverandørerne håndterer data korrekt,” sagde Henrik Brix, it-chef i Favrskov Kommune i den forbindelse til kommunernes it-magasin, KIT.

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS