Fujitsu kan pludselig godt løse ellers 'uoverkommelige' problemer i økonomisystem til kommuner

Fujitsu har trods tidligere udmeldinger ændret i økonomi-systemet Prisme Debitor 2009, så det nu lever op til nye datakrav i ny inddrivelsesplan hos Skat.

Artikel top billede

Fujitsu vil ændre i økonomistyringssystemet Prisme Debitor 2009, så det lever op til de nye krav for gældinddrivelsen efter det kuldsejlede EFI-projekt, skriver Version2.

Systemet er blevet anvendt af 25 kommuner, der imidlertid fejlede på en række af de krav, som Gældstyrelsen i 2017 havde opstillet for at blive sluttet til EFI-afløseren PSRM.

Ifølge Version2 var der især problemer med rente-beregning, som Fujitsu dengang betegnede som ‘uoverkommelige.’

“Vi har, siden rapporten blev udgivet i 2017, besluttet at lave en grundlæggende og omfattende ændring af renteberegneren i Prisme 2009 med de omkostninger, der ligger i det,” meddeler Fujitsu ifølge Version2.

Læs også: Fujitsu-direktør lader omsætningen dale med fuldt overlæg: "Det ligger fuldstændigt i tråd med vores strategi"

PSRM leveres af ICI, som er navnet på Skats egen it-udviklingsafdeling. Det står for 'Implementerings Center for Inddrivelse.'

Rigsrevisionen rejste fornylig advarselsflag over PSRM-projektet, der endnu ikke er blevet implementeret som planlagt.

Det betyder, at Skat ikke kan inddrive 50 milliarder kroner på grund af mangelfulde data.

EFI-systemets mangler betød, at Skat ikke fik inddrivet gæld for milliarder af kroner.

Siden er Skat blevet omstruktureret, og der er udskiftning af mange it-systemer på vej.

Det kan du læse mere om her: Gigantisk it-udskiftning på vej i Skat: Vitale it-systemer er dybt forældede, slidte og præget af kompliceret knopskydning

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S