Artikel top billede

Fujitsu kan pludselig godt løse ellers 'uoverkommelige' problemer i økonomisystem til kommuner

Fujitsu har trods tidligere udmeldinger ændret i økonomi-systemet Prisme Debitor 2009, så det nu lever op til nye datakrav i ny inddrivelsesplan hos Skat.

Fujitsu vil ændre i økonomistyringssystemet Prisme Debitor 2009, så det lever op til de nye krav for gældinddrivelsen efter det kuldsejlede EFI-projekt, skriver Version2.

Systemet er blevet anvendt af 25 kommuner, der imidlertid fejlede på en række af de krav, som Gældstyrelsen i 2017 havde opstillet for at blive sluttet til EFI-afløseren PSRM.

Ifølge Version2 var der især problemer med rente-beregning, som Fujitsu dengang betegnede som ‘uoverkommelige.’

“Vi har, siden rapporten blev udgivet i 2017, besluttet at lave en grundlæggende og omfattende ændring af renteberegneren i Prisme 2009 med de omkostninger, der ligger i det,” meddeler Fujitsu ifølge Version2.

Læs også: Fujitsu-direktør lader omsætningen dale med fuldt overlæg: "Det ligger fuldstændigt i tråd med vores strategi"

PSRM leveres af ICI, som er navnet på Skats egen it-udviklingsafdeling. Det står for 'Implementerings Center for Inddrivelse.'

Rigsrevisionen rejste fornylig advarselsflag over PSRM-projektet, der endnu ikke er blevet implementeret som planlagt.

Det betyder, at Skat ikke kan inddrive 50 milliarder kroner på grund af mangelfulde data.

EFI-systemets mangler betød, at Skat ikke fik inddrivet gæld for milliarder af kroner.

Siden er Skat blevet omstruktureret, og der er udskiftning af mange it-systemer på vej.

Det kan du læse mere om her: Gigantisk it-udskiftning på vej i Skat: Vitale it-systemer er dybt forældede, slidte og præget af kompliceret knopskydning




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere