Tidligere PET-chefer advarer: Udvist dansk Huawei-ansat kan være en sikkerhedsrisiko

To tidligere chefer for Politiets Efteretningstjeneste, PET, advarer nu imod, at den Huawei-medarbejder, der blev udvist for manglende arbejdstilladelse tidligere på måneden kan udgøre en sikkerhedsrisiko mod Danmark.

Artikel top billede

En Huawei medarbejder blev udvist af Danmark efter, at Københavns politi tidligere på måneden ransagede det kinesiske selskabs danske hovedkontor.

Udvisningen skete fordi, medarbejderen ikke havde en gyldig arbejdstilladelse i Danmark. Men to tidligere chefer hos Politiets Efterretningstjeneste, PET, mener, at han kan udgøre en national sikkerhedsrisiko.

Det skriver Politiken.

Medarbejderen deltog nemlig i flere møder med TDC om Huaweis samarbejde med Danmarks største televirksomhed.

Læs mere her: Illegale medarbejdere hos Huawei deltog i forhandlinger med TDC

“Hvis man på møderne har drøftet kritisk infrastruktur, vil jeg mene, det skulle kræve en sikkerhedsundersøgelse af de personer, der har deltaget i mødet. Det må man stærkt formode ikke er blevet foretaget, for i så fald ville man øjeblikkeligt have opdaget, at personen ikke havde arbejds- og opholdstilladelsen i orden,” siger Frank Jensen, tidligere operativ chef i PET, til avisen.

Han bliver bakket op af Hans Jørgen Bonnichsen, der også er tidligere operative chef for PET.

Møderne mellem TDC og Huawei fandt sted, fordi det kinesiske selskab er en af de mulige leverandører af udstyr til det kommende 5G-netværk.

Danmark kan ikke udelukke Huawei

Samarbejdet med den kinesiske tele-leverandør bliver i disse uger diskuteret hæfteigt også blandt politikerne på Christiansborg.

Forsvarsminister Claus Hjort Frederisken (V) har dog gjort det klart, at Danmark ikke har mulighed for at udelukke Huawei fra at levere udstyr til 5G-netværket.

“At forbyde en virksomhed, det har vi ingen mulighed for. Men vi kan stille krav til de tekniske specifikationer,” lød det fra ministeren på et samråd i forsvarsudvalget tidligere på året.

Læs mere her: Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job