Kæmpe datalæk afslører PRISM-lignende overvågningsprogram i Kina: Følsomt data om 364 millioner kinesere indsamles hver dag

En sikkerhedsanalytiker har afsløret en enorm database fyldt med millioner af personfølsomt data fra kinesiske sociale medie-profiler, der efterfølgende bliver koblet sammen med et ID-nummer på rigtige personer. Herefter videredistribueres det til politistationer rundt om i Kina.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld US/CIO)

Det er ikke hver dag, at man som it-sikkerhedsanalytiker falder over en database med 364 millioner optegnelser, der inkluderer sociale medie-profiler, private beskeder og personfølsomme data knyttet til navne og ID-numre.

Det var dog imidlertid, hvad Victor Gevers fra it-sikkerhedsvirksomheden GDI Foundation fandt frem til, i hvad der ligner et kinesisk program, der trækker tråde tilbage til Edward Snowdens afsløring af NSA's PRISM-program.

"I Kina har de et overvågningsprogram af sociale netværk som ser ud som en improviseret PRISM-klon fra NSA," skriver Victor Gevers på Twitter.

Læs også: Socialt kreditsystem på vej i Kina: Millionvis af kinesere blokeres fra at købe fly- eller togbilletter

Overfor Financial Times har Victor Gevers fortalt om sit opsigtsvækkende fund, der viser, at 364 millioner online profiler blive overvåget hver eneste dag.

Her fortæller han, at databasen frit kunne tilgås af alle, der søgte på den specifikke IP-adresse. Samlingen af data fra kinesiske sociale medie-profiler blev blandt andet gemt sammen med billeder, adresser og GPS-data på rigtige personer.

Databasen sendte herefter data videre til 17 andre servere alt efter, hvor fra informationerne blev indsamlet.

Pas på med kinesiske internetcaféer

En stor det af de følsomme data stammede fra internetcaféer, som kinesiske sikkerhedseksperter længe har advaret om indsamler brugerdata.

Ifølge kinesisk lov skal alle internetcaféer nemlig godkendes af lokalt politi og den lokale afdeling af kulturministeriet. Herudover forlyder det, at flere lokale myndigheder i Kina har bedt caféerne om at installere overvågningssoftware så som ('Clean Web Vanguard') på deres computere.

Læs også: Kineserne kommer - hvad gør vi?: "Det bliver som en stor tsunami"

Lækket viser samtidig, at data blandt andet stammede fra det enorme kinesiske sociale medie WeChat og beskedsoftwaren QQ. Der blev blandt andet fundet data om betalinger foretaget via WeChat samt kontonumre opsnappet via beskeder fra QQ.

Begge virksomheder er ejet af det kæmpe kinesiske selskab Tencent.

Tencent har ikke ønsket at kommentere sagen over for Financial Times, der skriver, at der heller ikke er noget, der peger på, at selskabet har haft kendskab til indsamlingen af data.

Det står ikke klart, hvordan de enorme mængder data fra især beskeder bliver anvendt af myndighederne i Kina. Store dele af datasættet dækkede over almindelige samtaleemner mellem unge kinesere om penge, kærlighed og relationer.

Læs også: Wish.com er blevet en milliard-virksomhed på at sælge billigt tingel-tangel fra Kina til vestlige forbrugere: Her er forklaringen på de absurd lave priser

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS