Uber klar til børsnotering - åbner for længe ventet indblik i selskabets detaljer: Se dem her

Uber er klar med sine planer for børsnotering. Selskabet advarer selv om, at det muligvis ikke kommer til at tjene penge i de næste mange år - og at investeringerne skal øges betragteligt.

Artikel top billede

Uber er klar med den første detaljerede plan for den kommende børsnotering af selskabet, den såkaldte S1-filing til de amerikanske myndigheder.

Den giver et indblik i selskabets fremtidsplaner og muligheder for de mulige investorer, der vil sætte penge i Uber-aktier i forbindelse med noteringen.

Papirerne viser, at Uber har gennemsnitligt 91 millioner månedlige brugere og at væksten har været eksplosiv i de seneste tre år.

Antallet af brugere er såldes steget med 33,8 procent på et år.

Tallene viser dog også, at væksten er aftagende. Et år tidligere steg bruger-antallet således med 51 procent.

Den aftagende vækst skyldes blandt andet, at Uber har fået nye konkurrenter, der presser selskabet, ligesom det mærker konsekvenserne af den stribe af skandalesager, der har ramt selskabet.

Dokumenterne viser også, at Uber er meget langt fra at blive profitabelt.

Uber kom i 2018 ud med et driftsunderskud på mere end tre milliarder dollar.

Omsætningen landede i 2018 på 11,3 milliarder dollar, viser dokumenterne. Det svarer til en stigning på 42 procent i forhold til 2017 - og markant mindre end et tidligere igen, hvor omsætningen blev mere end fordoblet.

Selv peger selskabet på, at det forventer, at omkostningerne og investeringenre vil ‘blive forøget markant i den nærmeste fremtid.’

Desuden skriver Uber, at det ‘muligvis ikke vil nå profitabilitet.’

Selskabets markedsandele faldt i fjor i de fleste regioner i verden.

Du finder hele Ubers længe ventede detaljerede børs-opgørelse her.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse