Samsung på vej med monster-chip til din smartphone: Tårnhøj performance og lavt strømforbrug

Samsung er på vej med en ny monster-chip til smartphone, som i kraft af helt ny arkitektur vil kunne øge performance markant med langt lavere strømforbrug.

Artikel top billede

Sydkoreanske Samsung vil i 2021 lancere en helt ny smartphone-chip, der som følge af en ny tilgang til opbygningen vil kunne levere 35 procent højere performance og 50 procent mindre strømforbrug.

Det betyder kort og godt, at smartphones udstyret med den pågældende chip vil få langt bedre batteri-levetid.

Samsung vil producere den nye processor ved hjælp af en ny teknologi, som selskabet kalder for GAA. Det står for ‘gate all around.’

GAA bygger dybest set på en ny måde at designe og placere transistorerne i processoren på.

Flere amerikanske medier skriver, at de nye Samsung-chip bliver et stort skridt fremad for Samsung, der i dag konkurrerer indædt med Intel og TSMC i en branche, der i de seneste år har kæmpet for at finde nye måder at skrumpe processorerne yderligere på.

Analytikere peger her på, at Samsung med de nye innovationer er op til års foran TSMC, når det gælder udvikling. Og to til tre år foran Intel.

Hvad er det så Samsung har gjort?

I årtier har man betragtet transistorerne som de centrale byggesten i processorerne, og derfor har producenternes fokus i høj grad været på transistorerne i arbejdet med at gøre processorerne hurtigere og mindre.

Transistorerne har den egenskab, at de kan være åbne eller lukkede for elektrisk strøm. Den styres af den såkaldte gate control, der enten ligger på eller ved siden af transistorerne.

Med Samsungs nye ide ligger disse strøm-porte hele vejen rundt om transistorerne i et kompliceret 3D-mønster.

Samsung vil teste de første 3nm-chip til smartphones og lignende i 2020, og de ventes for alvor at blive sat i produktion i 2021.

Du kan læse mere om GAA hos Samsung her.

Læs også:

Samsung slipper ny topprocessor løs – så meget kraftigere bliver forårets toptelefoner fra selskabet

Intel vil fremstille Frankenstein-processor: Idéen er at opnå en fænomenal driftstid

Samsung hamstrer ny superprocessor - nu må smartphone-konkurrenterne undvære

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra 7N A/S

    7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

    Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Systemudvikler (frontend)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S