HPE køber en af verdens stærkeste supercomputer-producenter

Hewlett Packard Enterprise køber en af verdens stærkeste producenter af super-computere for ni milliarder kroner. Målet er at levere supercomputer-kraft over internettet.

Artikel top billede

Hewlet Parkard Enterprise - HPE - køber den amerikanske supercomputer-producent Cray, der har bygget nogle af de stærkeste supercomputere i verden for tiden.

HPE lægger 1,3 milliarder dollar - små ni milliarder kroner - på bordet for at overtage Cray.

Handlen vil ifølge de to selskaber sigte mod at give ikke mindst enterprise-kunder adgang til ‘high performance computing as a service’ - altså som cloud-tjeneste, der kan tilgåes via internettet.

Mange virksomheder er i dag godt i gang med at undersøge muligheden for at anvende nye datakrævende teknologier som kunstig intelligens og machine learning.

Og det er her, at HPE og Cray ser muligheder i at forene deres kompetencer.

Forskning og offentlige tjenester

Crays supercomputere har indtil videre især været anvendt inden for forskning og forskellige former for offentlige tjenester som for eksempel meteorologi og andet.

Med køber får HPE i sagens natur også adgang til dette område.

Selskaberne meddeler, at ‘HPC-as-a-service’ vil blive udbudt via HPE GreenLake, når handlen er blevet endeligt godkendt af myndighederne.

Gartner-analytiker Tim Zimmerman siger til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at supercomputing-tjenesten eksempelvis vil kunne anvendes til at skabe ‘digital twins’ af virksomheders komplette netværk til for eksempel at teste konsekvenser af ny software eller lignende.

Det er en manøvre, der normalt er meget dyr, men som med en cloud-baseret tilgang nu kan være til at komme i nærheden af.

Cray er for tiden i gang med at udvikle det, som selskabet bedyrer vil blive verdens kraftigste supercomputer, når den er færdig i 2021.

Maskinen vil kunne levere 1,5 exaflops, hedder det. Den hurtigste supercomputer i verden i dag leverer 143,5 petaflops.

Læs også:

Derfor har vi brug for et kvantespring i computerkraft - og en helt ny arkitektur

IBM skriver historie: Løfter sløret for klodens første kommercielle kvantecomputer

Her er DMI's trumf, der skal sikre helt nøjagtige vejrudsigter: Kæmpe IoT-netværk lurer i horisonten

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job