HPE køber en af verdens stærkeste supercomputer-producenter

Hewlett Packard Enterprise køber en af verdens stærkeste producenter af super-computere for ni milliarder kroner. Målet er at levere supercomputer-kraft over internettet.

Artikel top billede

Hewlet Parkard Enterprise - HPE - køber den amerikanske supercomputer-producent Cray, der har bygget nogle af de stærkeste supercomputere i verden for tiden.

HPE lægger 1,3 milliarder dollar - små ni milliarder kroner - på bordet for at overtage Cray.

Handlen vil ifølge de to selskaber sigte mod at give ikke mindst enterprise-kunder adgang til ‘high performance computing as a service’ - altså som cloud-tjeneste, der kan tilgåes via internettet.

Mange virksomheder er i dag godt i gang med at undersøge muligheden for at anvende nye datakrævende teknologier som kunstig intelligens og machine learning.

Og det er her, at HPE og Cray ser muligheder i at forene deres kompetencer.

Forskning og offentlige tjenester

Crays supercomputere har indtil videre især været anvendt inden for forskning og forskellige former for offentlige tjenester som for eksempel meteorologi og andet.

Med køber får HPE i sagens natur også adgang til dette område.

Selskaberne meddeler, at ‘HPC-as-a-service’ vil blive udbudt via HPE GreenLake, når handlen er blevet endeligt godkendt af myndighederne.

Gartner-analytiker Tim Zimmerman siger til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at supercomputing-tjenesten eksempelvis vil kunne anvendes til at skabe ‘digital twins’ af virksomheders komplette netværk til for eksempel at teste konsekvenser af ny software eller lignende.

Det er en manøvre, der normalt er meget dyr, men som med en cloud-baseret tilgang nu kan være til at komme i nærheden af.

Cray er for tiden i gang med at udvikle det, som selskabet bedyrer vil blive verdens kraftigste supercomputer, når den er færdig i 2021.

Maskinen vil kunne levere 1,5 exaflops, hedder det. Den hurtigste supercomputer i verden i dag leverer 143,5 petaflops.

Læs også:

Derfor har vi brug for et kvantespring i computerkraft - og en helt ny arkitektur

IBM skriver historie: Løfter sløret for klodens første kommercielle kvantecomputer

Her er DMI's trumf, der skal sikre helt nøjagtige vejrudsigter: Kæmpe IoT-netværk lurer i horisonten

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS