HPE køber en af verdens stærkeste supercomputer-producenter

Hewlett Packard Enterprise køber en af verdens stærkeste producenter af super-computere for ni milliarder kroner. Målet er at levere supercomputer-kraft over internettet.

Artikel top billede

Hewlet Parkard Enterprise - HPE - køber den amerikanske supercomputer-producent Cray, der har bygget nogle af de stærkeste supercomputere i verden for tiden.

HPE lægger 1,3 milliarder dollar - små ni milliarder kroner - på bordet for at overtage Cray.

Handlen vil ifølge de to selskaber sigte mod at give ikke mindst enterprise-kunder adgang til ‘high performance computing as a service’ - altså som cloud-tjeneste, der kan tilgåes via internettet.

Mange virksomheder er i dag godt i gang med at undersøge muligheden for at anvende nye datakrævende teknologier som kunstig intelligens og machine learning.

Og det er her, at HPE og Cray ser muligheder i at forene deres kompetencer.

Forskning og offentlige tjenester

Crays supercomputere har indtil videre især været anvendt inden for forskning og forskellige former for offentlige tjenester som for eksempel meteorologi og andet.

Med køber får HPE i sagens natur også adgang til dette område.

Selskaberne meddeler, at ‘HPC-as-a-service’ vil blive udbudt via HPE GreenLake, når handlen er blevet endeligt godkendt af myndighederne.

Gartner-analytiker Tim Zimmerman siger til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at supercomputing-tjenesten eksempelvis vil kunne anvendes til at skabe ‘digital twins’ af virksomheders komplette netværk til for eksempel at teste konsekvenser af ny software eller lignende.

Det er en manøvre, der normalt er meget dyr, men som med en cloud-baseret tilgang nu kan være til at komme i nærheden af.

Cray er for tiden i gang med at udvikle det, som selskabet bedyrer vil blive verdens kraftigste supercomputer, når den er færdig i 2021.

Maskinen vil kunne levere 1,5 exaflops, hedder det. Den hurtigste supercomputer i verden i dag leverer 143,5 petaflops.

Læs også:

Derfor har vi brug for et kvantespring i computerkraft - og en helt ny arkitektur

IBM skriver historie: Løfter sløret for klodens første kommercielle kvantecomputer

Her er DMI's trumf, der skal sikre helt nøjagtige vejrudsigter: Kæmpe IoT-netværk lurer i horisonten

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos