HPE køber en af verdens stærkeste supercomputer-producenter

Hewlett Packard Enterprise køber en af verdens stærkeste producenter af super-computere for ni milliarder kroner. Målet er at levere supercomputer-kraft over internettet.

Artikel top billede

Hewlet Parkard Enterprise - HPE - køber den amerikanske supercomputer-producent Cray, der har bygget nogle af de stærkeste supercomputere i verden for tiden.

HPE lægger 1,3 milliarder dollar - små ni milliarder kroner - på bordet for at overtage Cray.

Handlen vil ifølge de to selskaber sigte mod at give ikke mindst enterprise-kunder adgang til ‘high performance computing as a service’ - altså som cloud-tjeneste, der kan tilgåes via internettet.

Mange virksomheder er i dag godt i gang med at undersøge muligheden for at anvende nye datakrævende teknologier som kunstig intelligens og machine learning.

Og det er her, at HPE og Cray ser muligheder i at forene deres kompetencer.

Forskning og offentlige tjenester

Crays supercomputere har indtil videre især været anvendt inden for forskning og forskellige former for offentlige tjenester som for eksempel meteorologi og andet.

Med køber får HPE i sagens natur også adgang til dette område.

Selskaberne meddeler, at ‘HPC-as-a-service’ vil blive udbudt via HPE GreenLake, når handlen er blevet endeligt godkendt af myndighederne.

Gartner-analytiker Tim Zimmerman siger til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at supercomputing-tjenesten eksempelvis vil kunne anvendes til at skabe ‘digital twins’ af virksomheders komplette netværk til for eksempel at teste konsekvenser af ny software eller lignende.

Det er en manøvre, der normalt er meget dyr, men som med en cloud-baseret tilgang nu kan være til at komme i nærheden af.

Cray er for tiden i gang med at udvikle det, som selskabet bedyrer vil blive verdens kraftigste supercomputer, når den er færdig i 2021.

Maskinen vil kunne levere 1,5 exaflops, hedder det. Den hurtigste supercomputer i verden i dag leverer 143,5 petaflops.

Læs også:

Derfor har vi brug for et kvantespring i computerkraft - og en helt ny arkitektur

IBM skriver historie: Løfter sløret for klodens første kommercielle kvantecomputer

Her er DMI's trumf, der skal sikre helt nøjagtige vejrudsigter: Kæmpe IoT-netværk lurer i horisonten

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS