På vej ud i rummet: Amazon ansøger om tilladelse til at opsende 3.236 satelliter

Amazon vil levere internet til en stor del af verden og ansøger om lov til at opsende 3.236 satellitter i kredsløb om jorden,

Artikel top billede

Amazon har ansøgt de amerikanske myndigheder om tilladelse til at opsende hele 3.236 bredbånds-satellitter i kredsløb om jordkloden.

De flere tusinder satelitter er af Amazons egen model Kuiper. De skal fra rummet levere bredbånd til det meste af jordkloden.

Amazon har netop indleveret ansøgningen til de amerikanske myndigheder.

I den meddeler selskabet, at Kuiper-satellitterne skal levere bredbånd til ‘millioner af forbrugere og virksomheder, der i dag mangler tilstrækkelig adgang til internettet.’

I sporet på Elon Musk

Med ansøgningen træder Amazon for alvor ind i konkurrencen med Elon Musk’s Space X-projekt.

De amerikanske myndigheder har allerede givet tilladelse til, at Space X kan opsende næsten 12.000 satelitter i såkaldt low-Earth orbit.

Det dækker over kredsløb i højder på mellem 180 kilometer og 2.000 kilometer. I disse højder gennemfører en satellit typisk en fuld tur rundt om jordkloden på omkring halvanden time.

Amazon skriver i sin ansøgning, at Kuiper-satellitterne skal være i kredsløb i højder mellem 590 kilometer og 630 kilometer.

Topchef Jeff Bezos har fornylig fortalt, at Kuiper-projektet vil koste Amazon milliarder af kroner, men det handler om at give ‘millioner af mennesker’ adgang til internettet.

Amazon peger i ansøgningen på, at Kuiper-systemet vil hjælpe mobile netværks-operatører med at udvide deres trådløse netværk.

Desuden vil Kuiper-systemet kunne gavne skibs-trafikken, luft-trafik og land-trafik, påpeger Amazon.

Ifølge selskabet har 3,8 milliarder mennesker i dag ikke adgang til stabilt og hurtigt bredbånd.

Læs også:

Amazon vipper Microsoft af tronen som verdens mest værdifulde selskab - men er stadig langt fra sin egen rekord

Ny mulighed fra Amazon: Få din egen AWS-server hjem i kælderen med ny on-premiseløsning

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS