Ny EU-sag kan rive vigtige dataudvekslingsaftaler i stykker

Ny EU-sag kan få endnu større konsekvenser end den skelsættende dom, der forkastede den såkaldte safe harbour-aftale mellem USA og Europa.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det vakte stor opsigt, da Europa-domstolen for fire år siden underkendte den såkaldte safe habour-aftale, der muliggjorde gnidningsfrie dataoverførsler mellem Europa og USA.

Bag den sag der førte til den skelsættende dom stod den i dag 31-årige østrigske advokat og privacy-forkæmper Max Schrems.

Og nu er han på spil igen.

For i dag begynder høringerne i en ny sag ved Europa-domstolen i Luxembourg.

Her vil Max Schrems ifølge mediet Politico nok engang argumentere for, at den amerikanske stat ikke er i stand til at yde tilstrækkelig beskyttelse af europæiske borgeres data, når de sendes over atlanten.

“Der er et fundamentalt sammenstød mellem overvågningslovene i USA og privatlivsbeskyttelses reglerne i Europa,” siger Max Schrems til Politico.

“Vi har netop nu en debat om, hvem dem kontrollerer internettet. Europa står for privatlisbeskyttelse, mens USA står for overvågningen,” tilføjer han til Politico.

Læs også: Databombe fra EU-domstol: Kan forbyde europæiske data-overførsler til USA

Angriber vigtige aftaler

Den nye retssag handler ifølge Politico om nogle juridiske mekanismer, der gør det muligt for tusindvis af virksomheder at flytte brugerdata internt mellem USA og Europa.

Det kan eksempelvis være, hvis Google eller Facebook har brug for at flytte brugerdata fra sine lokationer i Europa til USA.

Men ifølge Max Schrems bryder denne type aftaler med de europæiske regler om privatlivsbeskyttelse, fordi de i praksis kan give amerikanske efterretningstjenester adgang til digitale informationer og europæiske borgere.

EU-Kommissionen og flere brancheorganisationer mener dog ifølge Politico, at de eksisterende dataudvekslingsaftaler i tilstrækkelig beskytter de europæiske borgeres privatliv.

Læs også: EU på vej med privacy-forordning: Her er fem vigtige facts om efterfølgeren til GDPR

Endnu vigtigere sag

Den nye sag bliver af nogle eksperter betragtet som endnu vigtigere end safe habour-sagen.

"Denne sag er langt vigtigere og mere signifikant end den første Schrems-afgørelse," siger Ross McKean, der er databeskyttelsesadvokat for selskabet DLA Piper, til erhvervsmediet Bloomberg.

Han forklarer, at virksomheder med safe habour-dommen kunne benytte sig af alternative metoder til data-udveksling.

Det er ikke muligt, hvis den nye dom også falder ud til Max Schrems fordel.

"Den store forskel med Screms II er, at vi ikke har nogen alternativer. I hvert fald ingen, der er hurtige og lettere at implementere," lyder det fra Ross McKean.

Det ventes at Europa-domstolen træffer sine afgørelse i løbet af de næste 12 måneder.

Læs også: Magtfuld chef for tysk vagthund rasler med sablen: Facebook og Googles dataindsamling er konkurrenceforvridende

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S