Ny EU-sag kan rive vigtige dataudvekslingsaftaler i stykker

Ny EU-sag kan få endnu større konsekvenser end den skelsættende dom, der forkastede den såkaldte safe harbour-aftale mellem USA og Europa.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det vakte stor opsigt, da Europa-domstolen for fire år siden underkendte den såkaldte safe habour-aftale, der muliggjorde gnidningsfrie dataoverførsler mellem Europa og USA.

Bag den sag der førte til den skelsættende dom stod den i dag 31-årige østrigske advokat og privacy-forkæmper Max Schrems.

Og nu er han på spil igen.

For i dag begynder høringerne i en ny sag ved Europa-domstolen i Luxembourg.

Her vil Max Schrems ifølge mediet Politico nok engang argumentere for, at den amerikanske stat ikke er i stand til at yde tilstrækkelig beskyttelse af europæiske borgeres data, når de sendes over atlanten.

“Der er et fundamentalt sammenstød mellem overvågningslovene i USA og privatlivsbeskyttelses reglerne i Europa,” siger Max Schrems til Politico.

“Vi har netop nu en debat om, hvem dem kontrollerer internettet. Europa står for privatlisbeskyttelse, mens USA står for overvågningen,” tilføjer han til Politico.

Læs også: Databombe fra EU-domstol: Kan forbyde europæiske data-overførsler til USA

Angriber vigtige aftaler

Den nye retssag handler ifølge Politico om nogle juridiske mekanismer, der gør det muligt for tusindvis af virksomheder at flytte brugerdata internt mellem USA og Europa.

Det kan eksempelvis være, hvis Google eller Facebook har brug for at flytte brugerdata fra sine lokationer i Europa til USA.

Men ifølge Max Schrems bryder denne type aftaler med de europæiske regler om privatlivsbeskyttelse, fordi de i praksis kan give amerikanske efterretningstjenester adgang til digitale informationer og europæiske borgere.

EU-Kommissionen og flere brancheorganisationer mener dog ifølge Politico, at de eksisterende dataudvekslingsaftaler i tilstrækkelig beskytter de europæiske borgeres privatliv.

Læs også: EU på vej med privacy-forordning: Her er fem vigtige facts om efterfølgeren til GDPR

Endnu vigtigere sag

Den nye sag bliver af nogle eksperter betragtet som endnu vigtigere end safe habour-sagen.

"Denne sag er langt vigtigere og mere signifikant end den første Schrems-afgørelse," siger Ross McKean, der er databeskyttelsesadvokat for selskabet DLA Piper, til erhvervsmediet Bloomberg.

Han forklarer, at virksomheder med safe habour-dommen kunne benytte sig af alternative metoder til data-udveksling.

Det er ikke muligt, hvis den nye dom også falder ud til Max Schrems fordel.

"Den store forskel med Screms II er, at vi ikke har nogen alternativer. I hvert fald ingen, der er hurtige og lettere at implementere," lyder det fra Ross McKean.

Det ventes at Europa-domstolen træffer sine afgørelse i løbet af de næste 12 måneder.

Læs også: Magtfuld chef for tysk vagthund rasler med sablen: Facebook og Googles dataindsamling er konkurrenceforvridende

Læses lige nu

    Quadsat ApS

    Software Developer

    Fyn

    NOVAX A/S

    Developer

    Midtjylland

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job