Ny EU-sag kan rive vigtige dataudvekslingsaftaler i stykker

Ny EU-sag kan få endnu større konsekvenser end den skelsættende dom, der forkastede den såkaldte safe harbour-aftale mellem USA og Europa.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det vakte stor opsigt, da Europa-domstolen for fire år siden underkendte den såkaldte safe habour-aftale, der muliggjorde gnidningsfrie dataoverførsler mellem Europa og USA.

Bag den sag der førte til den skelsættende dom stod den i dag 31-årige østrigske advokat og privacy-forkæmper Max Schrems.

Og nu er han på spil igen.

For i dag begynder høringerne i en ny sag ved Europa-domstolen i Luxembourg.

Her vil Max Schrems ifølge mediet Politico nok engang argumentere for, at den amerikanske stat ikke er i stand til at yde tilstrækkelig beskyttelse af europæiske borgeres data, når de sendes over atlanten.

“Der er et fundamentalt sammenstød mellem overvågningslovene i USA og privatlivsbeskyttelses reglerne i Europa,” siger Max Schrems til Politico.

“Vi har netop nu en debat om, hvem dem kontrollerer internettet. Europa står for privatlisbeskyttelse, mens USA står for overvågningen,” tilføjer han til Politico.

Læs også: Databombe fra EU-domstol: Kan forbyde europæiske data-overførsler til USA

Angriber vigtige aftaler

Den nye retssag handler ifølge Politico om nogle juridiske mekanismer, der gør det muligt for tusindvis af virksomheder at flytte brugerdata internt mellem USA og Europa.

Det kan eksempelvis være, hvis Google eller Facebook har brug for at flytte brugerdata fra sine lokationer i Europa til USA.

Men ifølge Max Schrems bryder denne type aftaler med de europæiske regler om privatlivsbeskyttelse, fordi de i praksis kan give amerikanske efterretningstjenester adgang til digitale informationer og europæiske borgere.

EU-Kommissionen og flere brancheorganisationer mener dog ifølge Politico, at de eksisterende dataudvekslingsaftaler i tilstrækkelig beskytter de europæiske borgeres privatliv.

Læs også: EU på vej med privacy-forordning: Her er fem vigtige facts om efterfølgeren til GDPR

Endnu vigtigere sag

Den nye sag bliver af nogle eksperter betragtet som endnu vigtigere end safe habour-sagen.

"Denne sag er langt vigtigere og mere signifikant end den første Schrems-afgørelse," siger Ross McKean, der er databeskyttelsesadvokat for selskabet DLA Piper, til erhvervsmediet Bloomberg.

Han forklarer, at virksomheder med safe habour-dommen kunne benytte sig af alternative metoder til data-udveksling.

Det er ikke muligt, hvis den nye dom også falder ud til Max Schrems fordel.

"Den store forskel med Screms II er, at vi ikke har nogen alternativer. I hvert fald ingen, der er hurtige og lettere at implementere," lyder det fra Ross McKean.

Det ventes at Europa-domstolen træffer sine afgørelse i løbet af de næste 12 måneder.

Læs også: Magtfuld chef for tysk vagthund rasler med sablen: Facebook og Googles dataindsamling er konkurrenceforvridende

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Banedanmark

ERTMS Test Manager

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S