Dansk Falck-CIO outsourcer 1.200 servere og 1.000 applikationer på 14 måneder: "Det stod værre til, end vi regnede med"

Interview: Bo Bendsen outsourcer Falcks it-infrastruktur på 14 måneder, men projektet har mødt flere bump på vejen. Alle it-folk i England forsvandt, og selskabets planer om at øge mængden af systemer i skyen blev udskudt. "Vi havde en ide om, at vi havde lidt mere end 400 applikationer, der skulle flyttes ind i HCL's datacentre, men nu er vi nået op omkring 1.000 applikationer," lyder det fra Falck-CIO'en. Læs mere om udfordringerne her.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen (Foto: Jacob Scholdader)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i hvordan Falcks danske CIO outsourcer 1.200 servere og 1.000 applikationer på 14 måneder
  • Læs om udfordringerne i projektet
  • Bliv klogere på hvordan man håndterer pludselig at stå uden it-folk i England
  • Find ud af hvorfor Falck har måtte udskyde selskabets cloud-planer
  • Indsigt i hvordan Bo Bendsen vil nedbringe antallet af Falck-applikationer markant over de kommende år
1.558
8 min
1. juli fejrede Falck-CIO Bo Bendsen et års jubilæum, efter han i 2018 overtog stillingen fra forgængeren Torben Ruberg.

Men det var ikke kun titlen, Bo Bendsen overtog.

Han overtog også opgaven med at eksekvere Falck-ledelsens nye kurs.

Han skulle strømline og modernisere hele den danske redningskoncerns globale it-infrastruktur.

Umiddelbart før Bo Bendsen tiltrådte i stillingen, var det blevet besluttet at outsource hele koncernens it-infrastruktur på tværs af omkring 30 lande til HCL.

Den bundne opgave for Bo Bendsen var derfor at flytte tusindvis af servere og applikationer fra Falck til den indiske it-kæmpe hurtigst muligt.

Nu fortæller Bo Bendsen til Computerworld, hvordan han har grebet opgaven an det første år, hvor det stod værre til end han forventede.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S